کودک ربوده شده فراهی در غرب افغانستان رها شد

حق نشر عکس WaisBarakzai
Image caption این کودک افغان در هنگام رهایی در آغوش والی ولایت فراه

محمد آصف ننگ، والی فراه در غرب افغانستان اعلام کرد، نوید، کودک خردسال افغان که در روزهای گذشته نوار تصویری او در چنگ ربایندگان توسط رسانه‌های اجتماعی همرسانی شد، آزاد شده‌ است.

تصاویری‌ که از این کودک نشر شده بود، دردناک و رفتار ربایندگان نیز با او در این تصاویر ظالمانه نشان داده شده است.

نشر این تصاویر واکنش‌های زیادی مردم را در شبکه‌های اجتماعی در پی ‌داشت.

آقای ننگ به بی‌بی‌سی گفت که این کودک حوالی عصر روز سه شنبه ۲۴ عقرب/ آبان آزاد و دو نفر از ربایندگان نیز توسط نیروهای پلیس بازداشت شده‌اند.

به گفته والی فراه کودک به خانواده او تحویل داده شده‌ است.

او گفت که نیروهای امنیتی برای رهایی این کودک چندین عملیات ویژه در چندین نقطه شهر فراه داشتند که در نهایت این کودک را از یکی از این مناطق پیدا و رها کردند.

او گفت که کودک در یک زیرزمینی نگهداری می‌شد.

والی فراه افزود که ربایندگان از خانواده کودک درخواست پول داشتند که از ۳۰۰ هزار دلار شروع کرده بودند و آخرین مطالبه آنان نیز ۸۰ هزار دلار بود.

او گفت که ربایندگان مقدار درخواستی خود را بالا و پایین می‌بردند و با این کار انواع فشار را بر خانواده کودک ربوده شده، وارد می‌کردند.

آقای ننگ از کسانی که تصویر این کودک را در روزهای گذشته همرسانی کرده بودند، انتقاد کرد و گفت که نشر این تصاویر برای این کودک خطرناک بود.

او گفت که این کار بدون اجازه خانواده انجام شده بود و کسانی که این کار را در ابتدا کرده بودند، هدف شوم داشتند.

به گفته او پدر این کودک فرد غریب و فقیر است.

یکی از نزدیکان این پسر که برای تحویل او به دفتر والی فراه رفته بود، به بی‌بی‌سی گفت که پدر این پسر به اندازه‌ای فقیر است که نان شب خود را ندارد.

او گفت که ربایندگان از پدر این کودک ۱۰۰ هزار دلار خواسته بودند و به دلیل عدم توانایی پدر کودک اقارب او می‌خواستند که برایش پول جمع‌آوری کنند.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرده که نیروهای این ریاست موفق به رهایی این کودک ربوده شده از چنگ ربایندگان شده‌اند.

این ریاست افزوده که این کودک حوالی ساعت ۴ بعد از ظهر امروز به وقت محلی توسط نیروهای امنیت ملی رها شده‌ است.

امنیت ملی افغانستان افزوده که ۴ رباینده نیز بازداشت شده‌اند.

موضوعات مرتبط