پاکستان قبایل مرزی‌اش را مکلف به اخذ پاسپورت و ویزا برای سفر به افغانستان کرده است

حق نشر عکس AAMIR QURESHI

پاکستان به قبایل مرزی‌اش با افغانستان اعلام کرده که پس از تاریخ سی‌ویکم ماه جنوری سال آینده نمی‌توانند بدون پاسپورت پاکستانی و گرفتن ویزای افغانستان به آن کشور سفر کنند.

این قبایل مرزی پاکستان تاکنون می‌توانستند تنها با داشتن یک کارت شناسایی که از سوی وزارت سرحدات و قبایل افغانستان به دست می‌آورند، به افغانستان سفر کنند.

مردم این مناطق از خدمات هر دو کشور بهره می‌برند و گه‌گاهی از سوی مقامات افغانستان به عنوان "افغان" نیز یاد می‌شوند.

پیش از این، رفت‌وآمد بسیاری از افغان‌ها به پاکستان نیز بدون پاسپورت و ویزا صورت می‌گرفت اما اخیرا پاکستان برای رفت‌وآمد افغانها به کشورش شرط داشتن پاسپورت و ویزا را حتمی اعلام کرد.

اکنون گزارش‌ها می‌رساند که پاکستان اعلام کرده که ساکنان مناطق مرزی کشورش باید بعد از اخذ پاسپورت پاکستانی و ویزای افغانستان به آن کشور سفر کنند در غیر آن صورت با آنها برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

اما مقامات وزارت سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان می‌گویند که مردم ساکن مناطق قبایلی پاکستان برای رفت‌وآمد خود به افغانستان به ویزا نیاز ندارند.

عبدالغفور لیوال، سرپرست این وزارت به بی‌بی‌سی گفت تصمیم حکومت پاکستان در این مورد مربوط به خود آنها است و جانب افغانستان با این مردم مثل سابق رفتار می‌کند.

او می‌گوید که باشندگان این مناطق می‌توانند با استفاده از کارت‌های شناسایی که برایشان از سوی دولت افغانستان داده شده، به راحتی برای انجام کارهای‌شان و یا دیدار با نزدیکان‌شان به افغانستان سفر کنند.

اکنون با استفاده از این کارت شناسایی شمار زیادی از اتباع قبایلی پاکستان در افغانستان کار می‌کنند و در نهادهای تعلیمی و تحصیلی مصروف آموزش هستند.

روزنامه پاکستانی "دان" از قول مقامات حکومتی پاکستان نوشته که به اهالی مناطق قبایلی هشدار داده شده است تا بدون پاسپورت و ویزا به افغانستان سفر نکنند اما بزرگان مناطق قبایلی گفته‎‌اند که حق خواستن ویزا را تنها افغانستان دارد نه پاکستان.

دولت افغانستان مرز مشترک بین این کشور و پاکستان را که حدود ۲۴۰۰ کیلو متر طول دارد، به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌ای که در این مورد در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبدالرحمان خان پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی امضا شده، اعتبار ندارد.

اما دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.