وزیر مستعفی دولت افغانستان: اداره موازی در ریاست‌ جمهوری، وزارت فرهنگ را فلج کرده

حق نشر عکس Jahani FB
Image caption عبدالباری جهانی

عبدالباری جهانی، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان که از سمت خود استعفا داده، گفته است "در داخل ارگ ریاست جمهوری اداره موازی به وزارت اطلاعات و فرهنگ درست شده که نه تنها کارهای روزمره وزارت را مختل کرده، بلکله عملا وزارت را فلج و بی صلاحیت کرده است."

خبر استعفای آقای جهانی ده روز پیش منتشر شد و در ابتدا دلیل آن "معاذیر صحی" اعلام شده بود. ولی هنوز ریاست جمهوری افغانستان استعفای آقای جهانی را نپذیرفته است.

بعد از گذشت چند روز، آقای جهانی در متن نسبتا طولانی که در صفحه فیسبوکش زیر عنوان "چرا استعفا" نوشته است شرح بیشتری از استعفایش نوشته است.

او نوشته است که اکثر پیشنهادات او برای انتصاب‌های جدید در وزارتخانه‌اش پذیرفته نشد. آقای جهانی افزوده است که در "وزارت فرهنگ کار نشده و نمی‌تواند کار شود چون صلاحیت‌های اجرایی برای تغییر و تبدیل یا دست ارگ ریاست جمهوری است، و یا دست کمیسیون اصلاحات اداری."

حق نشر عکس FB
Image caption صفحه عبدالباری جهانی در فیسبوک

ارگ ریاست جمهوری تا حالا واکنش رسمی در مورد اظهارات آقای جهانی نشان نداده است، اما یک منبع نزدیک به محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که آقای جهانی "یکی از غیر موثرترین وزیران بوده که در این ماه‌ها هیچ طرحی برای بهبود وضعیت فرهنگ کشور ارائه نکرده است."

این منبع همچنین افزود که "تمام تصمیمات در کاخ ریاست جمهوری بر اساس مشارکت همه رهبران صورت می‌گیرد."

وزیر مستعفی فرهنگ نوشته است: "در صورتی که رئیس جمهوری حداقل در هفته یکبار وقت ملاقات با وزیرش نداشته باشد، و همه‌ای ملاقات‌هایش دست مشاوران چاپلوس و مغرض باشد، از وزیر انتظار کار و فعالیت نباید داشت."

عبدالباری جهانی نوشته است: "رئیس جمهوری خودش شخص بدی نیست، اما همه راه‌های اصلی و فرعی رسیدن به او را کارمندان ارگ به دلیل غرایض شخصی خود بند کرده اند."

او گفته است که در دوران وزارت‌اش تنها چهار بار توانسته برای نیم ساعت با رئیس جمهوری ملاقات کند.

وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ همچنین نوشته است که در حالیکه او ماه‌ها برای ملاقات با رئیس جمهوری منتظر می‌نشست، وزیران دیگری هستند که دسترسی بیشتر به رئیس جمهوری دارند و در یک هفته می‌توانند دو یا سه بار با او ملاقات کنند.

آقای جهانی افزوده است که تا جایی که او معلومات دارد، وضعیت اکثر وزیرهای دیگر هم، چنین است.

در ساختار سیاسی بعد از سال ۲۰۱۴ افغانستان که پست ریاست اجرایی روی کار آمد، وزیران، هفته‌ای یک بار با عبدالله عبدالله نشست دارند و ماهی یکبار با رئیس جمهوری افغانستان.

عبدالباری جهانی، شاعر، نویسنده و مورخ افغان که سراینده سرود ملی افغانستان است، آوریل سال گذشته از سوی تیم محمد اشرف غنی، به عنوان وزیر اطلاعات و فرهنگ از مجلس نمایندگان افغانستان رای اعتماد گرفت.

در مورد آقای جهانی بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط