داعش مسئولیت حمله به مسجد شیعیان در غرب کابل را به عهده گرفت

مسجد باقرالعلوم حق نشر عکس FB
Image caption مسجد باقرالعلوم مربوط به شیعیان کابل است و در شماری از همایش‌هایی که در آن برگزار می‌شد، مقام‌های ارشد دولتی سخنرانی می‌کردند

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله امروز به مسجد باقرالعلوم در غرب کابل را که دست کم ۲۷ کشته و ۶۴ زخمی به جا گذاشته، به عهده گرفته است.

در بیانیه کوتاهی که در وبسایت 'اعماق ' وابسته به داعش منتشر شده، آمده یک جنگجوی این گروه حمله امروز در کابل را انجام داده است.

بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت صحت عامه افغانستان در حمله انتحاری امروز در غرب کابل ۲۷ تن کشته و ۶۴ تن زخمی شده‌اند.

به گفته منابع دولتی، این حمله در هنگام برگزاری مراسم اربعین در مسجد باقرالعلوم واقع در خیابان فیض‌محمد کاتب رخ داد و ناشی از بمبگذاری انتحاری بوده است.

هنوز آمار دقیقی از تلفات این انفجار انتحاری در دست نیست و آمارهای موجود ضد و نقیض است. سخنگوی پلیس کابل ۲۷ کشته و ۳۵ زخمی و اسماعیل کاووسی، سخنگوی وزارت صحت (بهداشت) ۱۰ کشته و ۴۵ زخمی گفته است.

پیشتر حفیظ‌الله علی‌زاده، فرمانده پلیس حوزه ششم امنیتی کابل گفته بود حدود "۵۰ نفر" کشته شده اند. دفتر نمایندگی سازمان ملل هم تعداد کشته شدگان را حدود ۳۲ نفر و شمار زخمیان را بیش از ۵۰ نفر گفته است.

همزمان اسماعیل کاووسی، سخنگوی وزارت صحت (بهداشت) افغانستان گفته که اجساد ۱۰ نفر و ۴۵ زخمی به بیمارستان‌ها منتقل شده و احتمال افزایش شمار تلفات وجود دارد.

حفیظ‌الله علی‌زاده گفته که پلیس از قبل گزارشی درباره احتمال انفجار در این مسجد در دست نداشت.

حق نشر عکس EPA
Image caption پس از این انفجار نیروهای امنیتی در اطراف آن مستقر شده و آمبولانسها برای انتقال اجساد و زخمیان به آن جا آمدند

عکس‌هایی که کاربران شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، نشان‌دهنده تلفات سنگینی در این انفجار است. این کاربران نوشته‌اند که این رویداد ناشی از انفجار انتحاری بوده است.

برخی منابع گفته‌اند که در این مسجد مراسم اربعین در حال برگزاری بوده است.

مسجد باقرالعلوم اخیرا به محل سخنرانی مقام‌های ارشد دولتی افغانستان تبدیل شده بود، اما در زمان حمله هیچ مقام دولتی در آن جا حضور نداشت.

گروه طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته و ذبیح‌الله مجاهد، که خود را سخنگوی این گروه معرفی می‌کند، گفته که این انفجار ربطی به اعضای این گروه ندارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای امنیتی در اطراف مسجد باقرالعلوم منع رفت و آمد وضع کرده‌اند

واکنش‌ها

حمله به مسجد باقرالعلوم واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشته است. رهبران سیاسی و مذهبی شیعه، مقام‌های ارشد دولتی، برخی از سفارت‌های خارجی، رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی به این رویداد واکنش نشان داده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر

در تازه‌ترین واکنش، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این حمله را جنایت جنگی خوانده است. مقام‌های این کمیسیون می‌گویند همه قربانیان این حمله غیر نظامیان بوده‌اند. عبداالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی این کمیسیون در کابل به بی‌بی‌سی گفت حمله هولناک امروز "جنایت آشکار جنگی" است.

سازمان عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل نیز حمله امروز را "وحشیانه" خوانده است.

چمپا پاتل، رئیس بخش جنوب آسیای این سازمان با انتشار اعلامیه‌ای گفته است: "حمله بر مسجد شیعیان در کابل یک حمله عمدی و وحشیانه بر غیرنظامیان بود. مقامات افغانستان باید فورا در مورد این جنایت تحقیق کنند و عاملان آن را به محاکمه بکشانند. دولت افغانستان مکلف است تا تدابیر موثر را برای حفاظت از شیعه ها در افغانستان اتخاذ کند و به مصونیت عاملان خشونت های گذشته در برابر شیعه ها باید پایان داده شود."

شورای علمای شیعه

شورای علمای شیعه افغانستان این حمله را "عمل ددمنشانه و بزدلانه" دانسته و بدون ذکر نام گروه مشخصی به "شقی ترین مردم زمان" نسبت داده است. این شورا از حکومت افغانستان خواسته که عاملان این رویداد را مجازات کند.

شورای علمای شیعه که بزرگترین نهاد مذهبی شیعه در افغانستان است، تاکید کرده که "زندگی مسالمت‌آمیز و اخوت اسلامی برادران شیعه و سنی در افغانستان همیشه زبان‌زد بوده و همچون خاری در چشم دشمنان اسلام و وحدت ملی ما بوده و خواهد ماند.‌ بدون شک برادران سنی و شیعه کما فی السابق با جدیت تمام بر تحکیم اخوت اسلامی در کشور تاکید خواهند داشت."

حق نشر عکس Reuters
Image caption گزارش‌ها حاکی از آن است که قربانیان این انفجار همه افراد عادی و شماری از آنها کودکان هستند

واکنش رهبران حکومتی

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان حمله به "نمازگزاران" در مسجد باقرالعلوم را "با شدیدترین الفاظ" محکوم کرده و حمله به اماکن مقدس را "دشمنی آشکار با اسلام و مردم افغانستان" دانسته است.

براساس اعلامیه که دفتر آقای غنی منتشر کرده، او گفته که "جنایت بزرگ کار دشمنان مردم افغانستان" است، اما مشخص نکرده که منظور او از "دشمنان مردم افغانستان" چه کسانی هستند.

در اعلامیه آمده که رئیس جمهوری افغانستان به مسئولان مراکز درمانی دستور داده که به زخمیان این رویداد کمک کنند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی ضمن محکوم کردن این رویداد، از عاملان آن به عنوان "تروریست‌ها" نام برده، اما وابستگی گروهی آن‌ها را مشخص نکرده است.

او تاکید کرده که "تروریست‌ها" انسان‌های بیگناه، از جمله کودکان را در "مکانی مقدس" هدف حمله انتحاری قرار داده که بیانگر "وحشیگری و بی‌رحمی" عاملان آن است.

آقای عبدالله افزوده که این حمله نمی‌تواند موجب تفرقه در میان مردم افغانستان شود و عاملان آن بهای این اقدام خود را خواهند پرداخت.

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری در اعلامیه‌ای در این مورد نوشته: "حادثه دردناک و غم انگیز مسجد باقرالعلوم نه اولین حادثه از این دست و نه آخرین آن خواهد بود. دشمنان کوردل و زبون مردم افغانستان طی یک سال گذشته حوادثی را خلق کرده‌اند که روی همه جنایتکاران و قساوت‌پیشگان تاریخ را سفید کرده‌اند."

او از مردم و مسئولان اماکن مذهبی خواسته که در تامین امنیت این اماکن سهم بگیرند. آقای دانش افزوده: "بدون تردید نهادهای امنیتی مسئولیت حفاظت از جان مردم و تامین امنیت تمام نقاط محل تجمع مردم را به عهده دارند، اما وظیفه یکایک شهروندان است که در کنار نیروهای امنیتی خویش همواره حضور داشته و در تامین امنیت محل زندگی خویش نقش ایفا کنند."

حق نشر عکس AFP
Image caption هنوز آمار دقیقی از تعداد زخمیان این رویداد در دست نیست، اما آمار موجود بیانگر زخمی شدن ده‌ها نفر است

سایر واکنش‌ها

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) سازمان ملل این حمله را "بی رحمانه" دانسته و در اعلامیه ای نوشته که "حمله عامدانه به اماکن مذهبی و مربوط به غیرنظامیان مغایر قوانین بین المللی است".

یوناما افزوده که در این حمله یک فرد بمبگذار کمربند انتحاری خود را در میان گروهی از غیرنظامیانی که در مراسم اربعین گردهم آمده بودند، منفجر کرد و "بیش از ۳۲ نفر را کشته و دست کم ۵۰ نفر دیگر را زخمی کرد".

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، هم در اعلامیه‌ای بر اتحاد و همبستگی مردم افغانستان تاکید کرده و افزوده که "دسیسه‌های دشمنان" نمی تواند به "وحدت و برادری" مردم این کشور آسیب برسانند.

سفارت آمریکا هم در اعلامیه‌ای ضمن تقبیح حمله به نمازگزاران در مسجد باقرالعلوم، این حمله را نشانه‌ای از بی توجهی "دشمنان صلح و پیشرفت افغانستان" نسبت به مدارای دینی و همبستگی همگانی دانسته است. سفارت آمریکا تعهد کشور متبوع خود نسبت به حمایت از مردم افغانستان را تکرار کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption این انفجار در حالی رویداد که یک مراسم مذهبی در حال برگزاری بود

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی

شمار زیادی از کاربران شبکه های اجتماعی به این رویداد واکنش نشان داده‌اند. بسیاری از این کاربران با انتشار عکس‌هایی از صحنه انفجار و قربانیان آن، این حمله را "وحشیانه" غیرقابل توجیه دانسته‌اند.

شماری از کاربران از نهادهای امنیتی به ویژه مسئولان امنیتی کابل انتقاد کرده‌اند. برخی از این کاربران خواستار استعفای عبدالرحمن رحیمی، فرمانده پلیس کابل شده‌اند.

عرفانی خواتی، در صفحه فیسبوک خود نسبت به "لرزان" بودن یکپارچگی و وحدت ملی مردم افغانستان ابراز نگرانی کرده و نوشته: "سلسله حملات سازماندهی شده، علیه تظاهرات‌کنندگان، در دهمزنگ، عزاداران در روضه سخی و اکنون در باقر العلوم، معنادار و هشدار دهنده برای وحدت ملی و یکپارچگی کشور است."

ثنا نیکپی عکس‌های اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس جمهوری را در حالی در کنار عکس‌های صحنه انفجار روز دوشنبه قرار داده که آنها را در کنار رهبران عربستان سعودی نشان می دهد. این کاربر از این دو مقام حکومت وحدت ملی خواسته که "به جنگ نیابتی عربستان سعودی و پاکستان" پاسخ دهند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط