حمله به مسجد باقرالعلوم؛ انتقاد معاون رئیس جمهوری افغانستان از 'کوتاهی' نیروهای امنیتی کابل

حق نشر عکس SVPO
Image caption دانش: مردم ما بعد از این هیچ نوع تعلل و کوتاهی را نمی‌توانند بپذیرند

به دنبال حمله انتحاری روز دوشنبه (اول قوس/آذر) به مسجد باقرالعلوم، سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان از کوتاهی نیروهای امنیتی در تامین امنیت این مسجد انتقاد کرده است.

براساس آمار رسمی، در بمبگذاری انتحاری به مراسم اربعین در این مسجد واقع در خیابان فیض‌محمد کاتب در غرب کابل، ۳۲ نفر کشته و ۶۴ نفر از عزاداران شیعه کشته شدند.

آقای دانش روز سه شنبه (۲ قوس) در مراسم تحلیف اعضای نهادهای انتخاباتی با حضور اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، گفت که مسئولیت نهادهای امنیتی در کابل "بیشتر از این است" و "مردم ما بعد از این هیچ نوع تعلل و کوتاهی را نمی‌توانند، بپذیرند."

او افزود که تمام نهادهای امنیتی و نظامی مستقر در کابل "موظف هستند که امنیت محل کار خود را و مخصوصاً امنیت مراسم، گردهمایی ها، مراسم دینی و مذهبی مردم را تامین کنند. همه می دانیم که دشمن در کمین بوده و از هر فرصت برای قتل عام مردم استفاده می کنند."

آقای دانش تاکید کرد: "وقوع چنین رویدادها و حضور ضعیف نیروهای امنیتی در محل مراسم دیروز در مسجد باقرالعلوم نشانه‌ای آشکار از کوتاهی‌هایی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و به سوالات مردم پاسخ داده شود."

معاون رئیس جمهوری افغانستان که خود از اعضای ارشد حزب وحدت اسلامی است، ضمن تاکید بر حفظ وحدت شیعه‌ها و سنی‌های افغانستان، این بمبگذاری انتحاری را "عمل ضدانسانی و از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت" خواند.

حق نشر عکس AFP
Image caption شماری از اجساد قربانیان بمبگذاری اول قوس به مسجد باقرالعلوم روز دوم قوس در گورستان کارته سخی دفن شدند

همزمان با برگزاری این مراسم، وزارت داخله (کشور) افغانستان اعلام کرد که وظایف ۴ نفر از مسئولان حوزه ششم امنیتی کابل را به حالت تعلیق درآورده است.

این وزارت در اعلامیه‌ای نوشته که وظیفه حفیظ‌الله علی‌زاده رئیس این حوزه، مسئول مبارزه با جرایم جنایی، مسئول مبارزه با تروریسم و مسئول اطلاعاتی این حوزه را معلق کرده است.

اعلامیه افزوده که هیاتی برای بررسی چگونگی وقوع این حمله انتحاری، که گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آن را به عهده گرفته، تعیین شده و در ظرف ۲۴ ساعت به وزیر داخله گزارش می‌دهد.

این حمله بر مراسم تحلیف اعضای نهادهای انتخاباتی افغانستان که امروز با حضور اشرف غنی رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله رئیس اجرائی و سایر مقام‌های ارشد حکومتی در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد، هم سایه افگند.

حق نشر عکس EPA
Image caption حمله انتحاری دیروز یکی از مرگبارترین حملات با انگیزه‌های فرقه‌ای در افغانستان بوده است

در این مراسم آقای غنی گفت: "داعش و دیگر گروه‌های خون‌آشام تروریستی می‌کوشند با هدف قرار دادن مساجد و اماکن مذهبی و حمله وحشیانه به جان بیگناهان، به انسجام درونی جامعه آسیب برسانند و از این طریق تخم نفاق و اختلاف در میان مردم مسلمان ما بپاشند."

آقای غنی تاکید کرد: "با اطمینان می‌گویم که وحدت مردم ما استوارتر از آن است که دستخوش این نیت‌های شوم و دسیسه‌های شیطانی گردد. مطمئن هستیم که وحدت میان همه مذاهب و اقوام افغانستان همچنان پایدار و استوار خواهد ماند و کشور ما روزهای دشوار را با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت."

حق نشر عکس Arg
Image caption غنی: مطمئن هستیم که وحدت میان همه مذاهب و اقوام افغانستان همچنان پایدار و استوار خواهد ماند

آقای عبدالله بمب‌گذاری انتحاری در مسجد باقرالعلوم را "جنایت و تعرضی زیر نام داعش علیه ملت" افغانستان خواند، اما تاکید کرد که مردم این کشور با حفظ وحدت خود به تلاش‌های گروه‌هایی که به گفته او در راستای ایجاد تفرقه مذهبی در میان آنها تلاش می‌کنند، پاسخ مناسبی خواهند داد.

این حمله به مراسم مذهبی شیعیان در یک مکان مذهبی، چهارمین حمله هدفمند مذهبی به شیعیان در سال جاری در افغانستان است و نگرانی‌هایی را در مورد احتمال برجسته شدن شکاف مذهبی در این کشور پدید آورده است.

اگرچه در گذشته اختلاف مذهبی در افغانستان مسئله‌ساز نبوده و تنش‌های سیاسی بین گروه‌های مختلف سیاسی به عرصه مذهبی کشیده نشده، اما در پی چند مورد حمله با اهداف مذهبی علیه شیعیان، مراجع سیاسی و مذهبی با توجه به احتمال تشدید اختلاف‌های مذهبی بر حفظ اتحاد پیروان هر دو مذهب تاکید کرده‌اند.

مطالب مرتبط