"کمیسیون‌ انتخابات افغانستان هر چه زودتر تاریخ انتخابات را مشخص کند"

انتخابات حق نشر عکس ARG
Image caption اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان باید زمینه برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را فراهم کنند

شماری از نهادهای مدنی و نهادهای مشاهد انتخاباتی در افغانستان از کمیسیون‌های انتخاباتی خواستند هر چه زودتر کارشان را شروع کنند تا تاریخ انتخابات بعدی تعیین شود.

آنها همچنان از حکومت خواستند در کارهای این کمیسیون‌ها دخالت نکرده و از استقلالیت آنها حمایت کند.

سازمان خط نو، سازمان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان و موسسه مشارکت ملی افغانستان از جمله نهادهایی بودند که امروز پنجشنبه چهارم قوس (آذر) در نشست خبری نهادهای مشاهد انتخاباتی، اشتراک داشتند.

آنها انتخاب اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی را گامی برای تطبیق اصلاحات انتخاباتی و احیای اعتماد مردم به روند انتخابات خوانده و از کمیشنران جدید این کمیسیون‌ها خواستند مطابق قانون عمل کنند.

فهیم صدیقی رئیس سازمان خط نو می‌گوید آنها از اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهند هر چه زودتر کارشان را آغاز کنند تا بتوانند حداقل انتخابات شوراهای ولایتی و پارلمانی را سال آینده برگزار کنند.

نهادهای مشاهد انتخاباتی فهرستی از پیشنهادات‌شان را به کمیسیون‌های انتخاباتی تسلیم کردند.

رعایت اصل بی‌طرفی، ترتیب استراتژی اصلاحات انتخاباتی، تهیه فهرست رای دهندگان و تعیین حوزه های انتخاباتی، تامین روابط با نهادهای مرتبط به انتخابات و رسیدگی به پرونده کارمندانی که در تقلب‌های دوره قبلی انتخابات دست داشتند، از جمله این پیشنهادات بود.

آنها همچنان از اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی خواستند با استفاده از تجارب انتخابات گذشته، برای حفظ استقلالیت این نهادها، هیچ شکی را در کارهای شان ایجاد نکنند و به مردم پاسخگو باشند.

دو روز پیش ریاست جمهوری افغانستان اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی را معرفی کرد.

رئیس جمهوری در مراسم تحلیف این افراد اعلام کرد که اعضای جدید کمیسیون‌ها باید به مردم و رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شفاف و به موقع انجام دهند و ابراز امیدواری کرد که انتخابات بعدی پارلمانی و ریاست جمهوری افغانستان "به شفاف‌ترین وجه" صورت بگیرد.

اصلاحات در قوانین و کمیسیون‌های انتخاباتی یکی از مواد توافقنامه دولت وحدت ملی افغانستان است که در سال ۲۰۱۴ و پس از ادعاهای تقلبات گسترده در انتخابات ریاست جمهوری آن سال با میان‌جی‌گری آمریکا میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله ایجاد شد.

زندگی‌نامه اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط