واکنش روزنامه‌نگاران و کاربران اینترنتی به سخنان نماینده مجلس افغانستان درباره افراطگرایی و نقش نهادهای آموزشی

حفیظ منصور حق نشر عکس FB
Image caption آقای منصور نویسنده و از چهره‌های فعال در حزب جمعیت اسلامی هم است

شماری از روزنامه‌نگاران و نویسندگان در شبکه‌های اجتماعی از انتقاد عبدالحفیظ منصور، نماینده مجلس، مبنی وجود افراط‌گرایی دینی در مراکز آموزشی افغانستان و ناتوانی دولت و مجلس در مهار آن، استقبال کرده‌اند.

عبدالحفیظ منصور، نماینده مجلس و یکی از چهره‌های شناخته شده در افغانستان از وزارت‌های غیرامنیتی و دفاعی این کشور انتقاد کرده که در مبارزه با تروریسم درست عمل نکرده‌اند.

در مجلس نمایندگان افغانستان روز گذشته سوم قوس/آذر روی حمله تروریستی به مسجد باقرالعلوم صحبت می‌شد. آقای منصور در جریان این صحبت‌ها گفته است:" جوان ۱۸ یا بیست ساله افغان که دست به اعمال تروریستی می‌زند، از تبلیغان مکتب، مدرسه، دانشگاه و رسانه‌های خودما به این باور رسیده است."

آقای منصور همچنین گفته است:" من همیشه از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور انتقاد کرده‌ام که آنها چرا جلو حملات تروریستی را کمتر می‌گیرند. این انتقاد سرجایش درست است. ولی بخش اعظم اعمال تروریستی آنها به وزارت‌خانه‌های ارشاد و اوقاف، تحصیلات عالی، اطلاعات و فرهنگ، وزارت معارف، شورای سراسری علما بر می‌گردد. اکثریت مساجد ما فکر افراطی پخش می‌کند."

+ دختران سیاه‌پوش با افکار تندروانه در شمال افغانستان

آقای منصور هشدار می‌دهد که "ثقافت اسلامی همین اکنون در دانشگاه‌های افغانستان تروریست تربیت می‌کند." او همچنین گفته است به این مورد تا حال توجه زیادی نشده است.

اکرام اندیشمند، یکی از نویسندگان افغان، در صفحه فیسبوکش است:"من یکی از استادان مضمون ثقافت اسلامی هستم و سالها است که در این بخش تدریس می‌کنم. به جناب منصور حق می‌دهم که این سخن را بگوید، مضمون ثقافت اسلامی متاسفانه در دانشگاه‌های ما هیچ حرفی برای گفتن ندارد، تنها سلاحی را که استادان در دست دارند، تهدید، تکفیر و تفسیق است، بجای استدلال، تهدید می‌کنند و درعوض منطق به تکفیر می پردازند."

باری سلام، یکی از روزنامه‌نگاران افغان در صفحه فیسبوکش نوشته است:" درست است که 'سخنان ' آقای منصور هیچ تازه‌گی ندارد؛ اما این سخنان از زبان 'خود ' آقای منصور، و از پایگاه و جایگاه یک دین‌مدار و روشنگر دینی، خیلی‌ها تازه‌گی دارد. دست کمش نگیرید. اگر روی این‌گونه نقدهای دینی از پایگاه دینی درست سرمایه‌گذاری شود، از درونش می‌توان یک جریان روشنفکری دینی حسابی را بیرون آورد."

همزمان شماری از کاربرهای شبکه‌های اجتماعی به آقای منصور اعتراض کردند و او را متهم به کفر‌گویی کرده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های دولتی مرتب تروریسم در افغانستان را پدیده بیرونی و وارد شده می‌خوانند.

آقای منصور که خود از چهره‌های شناخته شده روشن‌فکر دینی در افغانستان است، گفته:" تروریست‌ها پیش از اینکه مواد منفجره باشند، فکر افراطی و تروریستی دارند. پلیس و امنیت ملی می‌توانند جلو بمب را بگیرند ولی جلو فکر را نمی‌تواند بگیرند."

+ 'افزایش فعالیت گروه‌های افراطی' در مدارس افغانستان

+ عبدالله: حزب التحریر گروه تروریستی است که به آن توجه کافی نشده

این نماینده مجلس استراتژی مبارزه با تروریسم را ناکارآمد خواند و دولت و مجلس را مقصر در این ناکارآمدی دانست.

آقای منصور همچنین گفت که "اگر می‌خواهید جلو این داستان را بگیرید باید کمیسیون امور فرهنگی مجلس را وظیفه دهید تا با ایجاد جلسه اختصاصی طرح‌های برای مبارزه در این زمینه را همه رو کنیم."

+ آیا ملاها عامل 'ترویج افراط‌گرایی' در افغانستان هستند؟

عبدالحفیظ منصور می‌گوید :"تا زمانی که ما ریشه تروریسم و فکر آن را نخشکانیم، از طریق پلیس و امنیت ملی ما جلو این کار را گرفته نمی‌توانیم."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط