وبسایت شورای امنیت ملی افغانستان هک شد

حق نشر عکس .
Image caption تصویر صفحه هک شده : این دومین بار است که وبسایت شورای امنیت ملی افغانستان هک می شود

هکرهایی که خود را "ارتش سایبری هزارستان" می‌نامند، وبسایت شورای امنیت ملی افغانستان را هک کردند که به دنبال آن، این وبسایت از دسترس خارج شده است.

این هکرها در پیامی روی وبسایت شورای امنیت ملی افغانستان نوشتند که "ما عدالت و برابری برای همه اقوام افغانستان را می‌خواهیم" و تا برقراری عدالت از پا نخواهیم نشست".

این گروه همچنین گفته است که کنترل این وبسایت را در اختیار گرفته و تمام اطلاعات آن در دسترس این گروه است و افزوده که "امنیت تنها فریب یا وهم است".

تواب غورزنگ، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی به خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی، در این مورد گفته است: "این یک عمل تروریستی سایبری است. سایت ما برای چند لحظه هک شده بود، گروه‌های فنی ما کار می‌کنند تا آن را دوباره فعال سازند. ما همچنان کار می‌کنیم تا دریابیم که این کار چه کسی بوده و چه افرادی در پشت آن بودند."

سخنگوی شورای امنیت همچنین گفته است "داعش دشمن درجه اول ماست و دشمن امنیت ملی افغانستان است."

هکرها همچنین عکس‌های حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان و معصوم استانکزی رئیس اداره امنیت ملی، گل‌نبی احمدزی فرمانده گارنیزیون کابل و عبدالرحمان رحیمی، فرمانده پلیس کابل را با پس‌زمینه پرچم گروه دولت اسلامی (داعش) چاپ کردند.

این هکرها از این افراد به عنوان "قاتلان" قربانیان چهار حمله مرگبار به هزاره‌ها در سال جاری، که گروه داعش مسئولیت آن‌ها را به عهده گرفته نام برده و خواستار "محاکمه و مجازات" آنها شده‌اند.

حمله روز دوشنبه (اول قوس/آذر) در مسجد باقرالعلوم کابل باعث مرگ دست‌کم ۴۶ نفر شد. پیش از آن روز دوم اسد/تیر دست‌کم سه انفجار انتحاری باعث مرگ بیش از ۸۰ معترض عضو "جنبش روشنایی" در کابل شد.

در حمله روز ۲۰ میزان/مهر مهاجمان انتحاری به عزاداران عاشورا در زیارتگاه سخی دست‌کم ۱۴ نفر کشته شدند و به همین تعداد دیگر در انفجاری در مراسم عاشورا در بلخ کشته شدند.

حق نشر عکس .
Image caption پیام هکرها روی وبسایت شورای امنیت ملی افغانستان

هکرها پدید آوردن گروه داعش در افغانستان را هم به این مقام‌های دولتی نسبت داده‌اند.

وبسایت شورای امنیت ملی افغانستان برای مدتی در اختیار این هکرها بود، ولی بعداً از کنترل آنها خارج شد و در حال حاضر این پیام روی صفحه آن ظاهر می‌شود که "سرور" این وبسایت به صورت موقت تحت تعمیر قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد سروری که وبسایت شورای امنیت ملی افغانستان روی آن قرار دارد، خاموش شده تا این وبسایت از دسترس خارج شود.

اتهام "حمایت" شورای امنیت ملی افغانستان از گروه داعش در این کشور، موضوع تازه‌ای نیست. پیش از این ظاهر قدیر، نائب‌رئیس مجلس نمایندگان به صورت مکرر آن را مطرح کرده بود. همچنین کریم متین، والی پیشین پکتیکا، در جنوب شرق کشور گفته بود که شورای امنیت به خانواده‌های اعضای داعش کمک می کند که طرح این اتهام باعث برکناری او شد.

این برای اولین بار نیست که وبسایت شورای امنیت ملی افغانستان هک می‌شود. ماه حوت/اسفند ۱۳۹۰ هم گروه القاعده آن را هک کرده بود.

موضوعات مرتبط