ده‌ها مسافر در دایکندی در برف گیر مانده‌اند

حق نشر عکس .
Image caption گذرگاه قوناق بین بامیان و دایکندی، به شدت برفگیر و دشوارگذار است (عکس از بایگانی)

مقام‌های ولایت دایکندی در مرکز افغانستان گفته‌اند که ده‌ها مسافر در گذرگاه دشوارگذار قوناق به دلیل برفباری سنگین گیر مانده‌اند.

حبیب‌الله رادمنش، معاون والی دایکندی به بی‌بی‌سی گفت که این مسافران دیروز از کابل به سوی دایکندی در حرکت بودند و دیشب (۴ قوس/آذر) با باریدن برف در گذرگاه قوناق، در مرز بامیان گیر ماندند.

آقای رادمنش گفت که ماموران نجات با وسایل اندکی که در اختیار دارند، عازم گذرگاه قوناق شده‌اند. او ابراز اطمینان کرد که مسافران گیرمانده نجات خواهند یافت.

به گفته معاون والی دایکندی، شماری از مسافران کودکان و زنان هستند.

آقای رادمنش همچنین گفت که شماری از افرادی که دیروز برای استقبال از سرور دانش، معاون رئیس جمهوری به شهر نیلی، مرکز ولایت دایکندی آمده بودند هم به دلیل برفباری، گیر مانده اند.

آقای دانش دیروز با شماری از اعضای کابینه به وسیله هلیکوپترهای وزارت دفاع به دایکندی رفت، ولی به دلیل خرابی هوا بدون این که بتواند به زمین نشست کند، به کابل بازگشت.

معاون دوم رئیس جمهوری با انتشار اعلامیه ای ضمن اظهار تاسف در این مورد، از اهالی ولایت دایکندی، به ویژه کسانی که برای استقبال از او به مرکز این ولایت جمع شده بودند، عذرخواهی کرده است.

به گفته آقای رادمنش، در شهر نیلی حدود ۳۰ سانتی متر برف باریده و در قوناق بیشتر از این باریده است.

این مقام محلی ابراز نگرانی کرد که در زمستان پیش رو ساکنان دایکندی با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد، چرا که وزارت فواید عامه به مقام‌های محلی گفته که با سه دستگاه برف‌روبی جاده‌های این منطقه کوهستانی و برف‌گیر را باز نگهدارد.

آقای رادمنش افزود که در سال‌های گذشته مسئولیت باز نگهداشتن جاده‌ها براساس قراردادهایی به عهده شرکت‌های خصوصی و شوراهای محلی گذاشته می‌شد، اما امسال با سه دستگاه برف‌باری مربوط ولایت دایکندی این کار امکان‌پذیر نیست.