وزیر خارجه بریتانیا در کابل: باید از افغانستان در مبارزه با تروریسم حمایت شود

بوریس جانسن حق نشر عکس EPA
Image caption بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا با وزیر خارجه افغانستان در مقر وزارت امور خارجه در کابل دیدار کرد

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در نخستین سفرش به کابل از زمان تشکیل دولت جدید در بریتانیا، بر تعهد کمک و همکاری کشورش برای مبارزه با "تروریست‌ها" تاکید کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که باید از دولت افغانستان برای منزوی‌سازی، بازداشت و به محکمه کشاندن "تروریست‌ها" حمایت شود.

آقای جانسون پس از دیدارش با اشرف غنی در فرودگاه کابل و صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان در یک نشست خبری گفت: وضعیت کنونی امنیتی و دشواری‌های افغانستان را درک می‌کند و مهم است که دولت افغانستان بتواند بر مشکلات غلبه کند و روند صلح را آغاز و ادامه بدهد که قابل عمل باشد.

وزیر خارجه بریتانیا افزود که دولت بریتانیا هر آنچه لازم باشد در حمایت از دولت افغانستان انجام می‌دهد تا افغانستان بتواند "تروریست‌ها" را منزوی کند، بازداشت کند و به محاکمه بکشاند.

او بدون اشاره به کشورهای منطقه تأکید کرد که به هیچ کسی نباید اجازه داده شود که در افغانستان جنگ نیابتی کند.

آقای جانسون همچنین گفت مردم افغانستان به امنیت و اعتماد به آینده نیاز دارند. او افزود که افغانستان ظرفیت خوبی از نطر تجارت و همکاری‌های اقتصادی دارد و در زمینه انتقال انرژی از آسیای میانه به پاکستان که نیازمند انرژی است نقش خوبی بازی کند چنانکه هم اکنون رهبری این کشور در کنفرانس بین المللی مسایل حمل‌و‌نقل در ترکمنستان است.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که این مسائل را با پاکستان و رهبران حکومت وحدت ملی در میان گذاشته است.

آقای جانسون در کابل با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد و همچنان از آکادمی سن هرست که با کمک مالی بریتانیا فعالیت می‌کند، دیدار کرد.