اشرف غنی افغانستان را منطقه سبز برای نوآوری و همکاری جهانی خواند

غنی حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی گفته که ترکمنستان گام‌های ارزنده درعرصه همکاری‌های منطقه‌ای برداشته است

محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهوری افغانستان که در یک سفر رسمی در کشور ترکمنستان به سر می‌برد اعلام کرد که افغانستان ظرفیت‌های مناسب برای توسعه حمل‌ونقل پایدار و اتصال منطقوی دارد.

آقای غنی این سخنان را امروز (شنبه ششم قوس/آذر) در نخستین روز سفرش به ترکمنستان، در "کنفرانس جهانی حمل‌ونقل پایدار" گفت.

او افغانستان را منطقه سبز برای نوآوری و همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف دانسته و گفته که این کشور آسیای مرکزی را به آسیای جنوبی وصل می‌کند.

آقای غنی در ادامه افزوده که ترکمنستان گام‌های ارزنده در عرصه همکاری‌های منطقه‌ای برداشته و ازبکستان نیز این روند را تازه آغاز کرده‌است.

او گفته که افغانستان از این طریق به چین می‌رسد که این اقدام‌ها، شریان‌های بسته را باز خواهد کرد.

آقای غنی و شماری از سران کشورهای منطقه و جهان، صبح امروز در مراسم گل‌گذاری به مناسبت تجلیل از بیست‌و‌پنجمین سال‌گرد استقلال ترکمنستان در عشق آباد شرکت کرده بودند.

او در این مراسم تأکید کرد که سرمایه‌گذاری در زمینه حمل‌ونقل بخشهای جنگی را به بخشهای همکاری مبدل می‌سازد و در این عرصه نقش افغانستان کلیدی است.

رئیس‌ جمهوری افغانستان در این سخنرانی افزود که افتتاح "خط ‌آهن بین‌المللی آسیا آتامراد- امام‌نظر (ترکمنستان) و آقینه (افغانستان)" یک گام تحول‌آفرین در راستای گشایش یک دریچۀ حمل و نقل برای منطقه است.

آقای غنی دیروز برای انجام یک دیدار سه روزه به عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان سفر کرد.

او در این سفر، در مراسم افتتاح "خط ‌آهن بین‌المللی آسیا آتامراد- امام‌نظر (ترکمنستان) و آقینه (افغانستان)" که در شهر ترکمن‌آباد ترکمنستان برگزار خواهد شد، اشتراک می‌کند.

این سومین خط آهن است که بعد از خط آهن ازبکستان و ایران افغانستان را به خط آهن جهانی وصل می‌کند.

مطالب مرتبط