'۳۰ درصد کودکان فقیر مبتلا به سوراخ قلب در افغانستان جان می‌دهند'

هلال احمر
Image caption رئیس خدمات صحی (بهداشتی) جمعیت هلال احمر افغانستان می‌گوید این نهاد تاکنون بیش از یازده هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب را ثبت نام کرده است.

مسئولان جمعیت هلال احمر افغانستان می‌گویند ۳۰ درصد کودکانی که مبتلا به بیماری سوراخ قلب که در این نهاد ثبت می‌شوند، پیش از آنکه نوبت مداوای شان برسد، جان می‌دهند.

این سازمان مداوای بخش عمده‌ای از کودکان مبتلا به سوراخ قلب را برعهده دارد که خانواده‌هایشان توان مالی مداوا را ندارند.

سلیم بهره مند، رئیس خدمات صحی (بهداشتی) جمعیت هلال احمر افغانستان می‌گوید این نهاد تاکنون بیش از ۱۱ هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب را ثبت نام کرده است.

آماری از شمار مبتلایانی که خود توانایی مالی مداوا را دارند، در این کشور وجود ندارد.

آقای بهره مند می‌گوید از مجموع کودکان ثبت نام شده در جمعیت هلال احمر افغانی حدود ۵۲۰۰ نفرشان مداوا شده و ۶ هزار کودک دیگر هنوز منتظر هستند تا نوبت‌شان برای تداوی برسد.

به گفته وی، ۳۰ درصد از این کودکان به دلیل تاخیر در تداوی، جان می‌دهند.

در نشست خبری امروز چهارشنبه ۱۰ قوس (آذر) مسئولان جمعیت هلال احمر افغانستان در کابل، حدود ۲۰ کودک مبتلا به بیماری قلب همراه والدین‌شان حضور داشتند.

آن‌ها ماه‌ها منتظر بودند تا نوبت‌ مداوای‌شان برسد و حالا قرار است در شفاخانه‌ای در کابل و شفاخانه‌ دیگری در هند بستری شوند.

Image caption کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب همراه با والدین شان

آمار ۳۰ ‌درصدی مرگ کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب باعث شده که جمعیت هلال احمر افغانستان، در کنار فراهم‌سازی مداوای آن‌ها در داخل و خارج از افغانستان، اقدامات دیگری را روی دست بگیرند؛ از جمله ساخت شفاخانه‌ ویژه برای مداوای بیماری سوراخ قلب در داخل افغانستان.

مسئولان هلال احمر افغانستان می‌گویند کار این شفاخانه در چند ماه آینده تکمیل خواهد شد.

میرام صداقت، سخنگوی جمعیت هلال احمر افغانستان، در نشست امروز از مردم، به ویژه تاجران خواست که به یاری این کودکان بشتابند.

تداوی این کودکان از سوی جمعیت هلال احمر افغانستان به گونه رایگان صورت می‌‎گیرد.

موضوعات مرتبط