نخستین برنامه وام مسکن در افغانستان آغاز می‌شود

مسکن حق نشر عکس NADERI
Image caption وزیر شهرسازی و مسکن افغانستان در دیدار با مسئولین بانک ملی و مرکزی

وزیر شهرسازی و مسکن اعلام کرده که با همکاری بانک مرکزی، بانک ملی (هردو بانک دولتی اند) و وزارت مالیه/دارایی افغانستان تلاش دارد تا زمینه دریافت وام بلند مدت را برای خرید خانه به شهروندان این کشور فراهم کند.

ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان درباره بهره این قرضه‌ها به بی‌بی‌سی گفت که میزان آن براساس انتخاب مشتری و بانک مشخص خواهد شد؛ بستگی به توافق مشتری و بانک دارد که میزان بهره را بر اساس بانکداری اسلامی حساب می‌کنند و یا بانکداری عادی.

سعادت منصور نادری، وزیر مسکن و شهر سازی افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که با مسئولان بانک ملی و بانک مرکزی افغانستان درباره دادن وام‌های بلند مدت به مردم صحبت کرده‌است.

به نوشته او ساختار اولیه سیستم اعطای وام بلند مدت توسط بانک ملی تهیه و برای تصویب به بانک مرکزی سپرده شده‌است.

آقای نادری تاکید کرده که وزارتش در راستای ایجاد تسهیلات به منظور دسترسی مردم به خانه‌های که قدرت خرید آنرا داشته باشند، تلاش می‌کند.

او افزوده که با ایجاد سیستم اعطای وام‌های بلند مدت به شهروندان، آنان قادر خواهند بود که به ساد‌گی از بانک ملی افغانستان برای خرید مسکن وام بلند مدت دریافت کنند.

عبدالعزیز ابراهیمی، مشاور مطبوعاتی وزارت شهرسازی و مسکن نیز به بی‌بی‌سی گفت که تلاش وزارت مسکن و شهرسازی این است که این طرح هرچه زودتر آغاز شود.

او افزود که براساس بررسی این وزارت اکنون در سراسر افغانستان در حدود ۲ میلیون خانه نیاز است.

به گفته آقای ابراهیمی در مورد اعطای وام‌های بلند مدت تاکنون بانک دولتی ملی افغانستان علاقمندی نشان داده و بانک مرکزی نیز از آن حمایت می‌کند.

او گفت که دولت تلاش دارد تا در آینده سایر بانک‌های خصوصی را که در این کشور فعالیت دارند، نیز برای مشارکت در این روند تشویق کند.

آقای ابراهیمی افزود که این برنامه در شهرهای بزرگ و کوچک افغانستان اجرا خواهد شد و براساس برنامه‌ریزی وزارت شهرسازی و مسکن افغانستان قرار است کسانی را تحت پوشش قرار دهد که قدرت خرید پرداخت پول خانه را به یک بارگی ندارند.

حق نشر عکس NADERI
Image caption دولت در یک سال اخیر در زمینه حل مشکل مسکن تلاش کرده‌است

چندی قبل وزیر شهرسازی و مسکن افغانستان اعلام کرد با توجه به ترکیب جمعیتی افغانستان اشتغال و مسکن از چالش‌های عمده این کشور به حساب می‌آید.

کمبود مسکن اکنون به یکی از چالشهای عمده در افغانستان تبدیل شده؛ در یک سال گذشته با توجه به اینکه دولت اقدام‌هایی را در راستای حل مسکن انجام داده ولی کافی نبوده است.

به گفته کارشناسان برای رهایی مردم افغانستان از مشکل کمبود مسکن، دولت نیاز دارد که چند نوع مسکن را که توسط دولت افغانستان تعریف و طراحی می‌شود، بسازد تا مردم کم درآمد و با درآمد متوسط، توان خرید آن را داشته باشد.

کارشناسان، مسکن را در افغانستان با توجه به نیاز مردم به صورت ذیل دسته بندی کرده‌اند: مسکن مناسب که قیمت هر مترمربع آن ۲۶۰ دلار باشد، مسکن خوب که قیمت آن ۶۶۰ دلار آمریکایی خواهد بود و مسکن عالی که قیمت هر متر مربع آن برابر با یک هزار دلار آمریکایی باشد.

مطالب مرتبط