'کسی به داد ما نرسید'؛ پناهجویان افغان از بلغارستان اخراج می‌شوند؟

حق نشر عکس EPA
Image caption هفته گذشته شماری از پناهجویان افغان در اردوگاهی در بلغارستان مدعی شدند که پس از تظاهرات، پلیس به این اردوگاه یورش برد و در اثر لت و کوب، چند نفر آنها مجروح شدند

سفارت افغانستان در بلغارستان (بلغاریا) می‌گوید از دولت این کشور خواسته است که پناهجویان افغان را به شکل اجباری اخراج نکند.

هفته گذشته شماری از پناهجویان افغان در اردوگاهی در بلغارستان مدعی شدند که پس از یک تظاهرات، پلیس به این اردوگاه یورش برده و به دلیل لت و کوب، چند نفر آنها مجروح شدند.

حدود ۱۳ هزار پناهجو هنوز در بلغارستان، فقیرترین کشور اتحادیه اروپا به امید رسیدن به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا حضور دارند.

واکنش دولت بلغارستان

دولت بلغارستان برای جلوگیری از ورود بیشتر پناهجویان، حصاری را در مرز این کشور با ترکیه ایجاد کرده و کنترل مرزی را نیز تقویت کرده است.

دولت بلغارستان گفته است معترضان جوان را از کشور اخراج خواهد کرد اما مقام‌های افغان می‌گویند بازگشت مهاجران باید داوطلبانه باشد.

بویکو بوریسوف، نخست وزیر بلغارستان گفته است که هزار پناهجو که در اعتراض‌های اخیر و در زد و خورد با پلیس شرکت داشتند، به جای دیگری منتقل خواهند شد.

آقای بوریسوف گفته افرادی که در "شورش" علیه پلیس دست داشتند، محاکمه و از بلغارستان اخراج خواهند شد.

نخست وزیر بلغارستان گفته نخستین پرواز برای انتقال پناهجویان افغان به کابل در ماه دسامبر خواهد بود.

احمد صدیق دلیر، سرپرست سفارت افغانستان در بلغارستان به بی‌بی‌سی گفت که او در دیدار با مقام‌های این کشور، از جمله وزیر داخله/کشور بلغارستان خواهان آن شده تا به وضعیت پناهندگان افغان در این کشور رسیدگی شود و از اخراج اجباری آنها جلوگیری شود.

آقای دلیر در مورد برخورد اخیر پلیس و پناهندگان در اردوگاه‌ شهر هارمانلی، بزرگترین اردوگاه پناهندگان در بلغارستان گفت: "از یک هفته بدین سو مسئولان دولت بلغاریا این کمپ (اردوگاه) را به این خاطر که گویا امراض ساری (واگیر) در بین مهاجران وجود داشته، مسدود کرده‌اند. یعنی کمپ از حالت آزاد به حالت بسته درآمده که اجازه رفت و آمد و خروج از کمپ به مهاجران داده نمی‌شود."

حق نشر عکس AFP
Image caption مقامات بلغارستان گفته‌اند که ۴۰۰ پناهجو را که بیشترشان افغان هستند، بازداشت کرده‌اند

آقای دلیر گفت مقامات بلغارستان در مورد دلیل زد و خورد میان پلیس و پناهندگان به او چنین گفته‌اند: "این حالت وقتی به وجود آمد که مهاجران شروع کردند به ایجاد سلسله بی‌نظمی‌هایی که منجر شد به اینکه (وسایل ) اتاق‌های خود را می‌شکنند، در و پنجره و اتاق‌هایی که مربوط به خدمات صحی (درمانی) بوده، را از بین می‌برند، شعار می‌دهند و در نتیجه به قول مقامات رسمی بلغاریا یکی از پناهجویان بیرق (پرچم) دولت بلغاریا را آتش می‌زند. در این حادثه و بعد از مداخله پلیس یک تعداد از این مهاجران زخمی می‌شوند. سپس پلیس تعدادی از پناهندگان افغان را که مجرد هستند، از این کمپ بیرون کرده و به کمپ دیگری در نزدیکی سرحد ترکیه منتقل می‌کند."

چند روز پیش ۱۵۰۰ پناهنده در هارمانلی، بزرگترین اردوگاه پناهندگان با پلیس این کشور پس از آن درگیر شدند که این اردوگاه به دلیل ادعای وجود یک نوع بیماری واگیر از سوی مقام‌های بلغارستان مسدود شد.

ساکنان شهر هارمانلی پس از انتشار ادعاهایی در مورد وجود بیماری واگیر در اردوگاه پناهندگان این شهر دست به اعتراض زدند.

پس از آن مقامات به صورت موقت این اردوگاه را برای بررسی توسط کارمندان بهداشتی مسدود کردند و به پناهندگان اجازه خروج از آن را ندادند.

مقامات بلغارستان بعدا اعلام کردند که ادعاها در مورد موجودیت بیماری واگیر نادرست بوده است.

آنها گفتند که در زدوخورد میان پلیس و پناهجویان ۲۹ پلیس و ۲۰ پناهجو زخمی شدند.

در این اردوگاه حدود ۳ هزار پناهجو حضور دارند که اکثریت آنها افغان هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت بلغارستان گفته است معترضان جوان را اخراج می‌کند. اما مقام‌های افغان می گویند بازگشت مهاجران باید داوطلبانه باشد

ماری حیاتی، یک زن افغان که با دو فرزندش سه ماه است در اردوگاه هارمانلی بسر می‌برد و شاهد حمله پلیس به اردوگاه و زدوخورد پناهجویان و پلیس بود، جریان را در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی چنین شرح داد: "نشسته بودیم که پلیس آمد و سه روز به ما اجازه نداد از کمپ بیرون شویم. ما چیزی برای خوردن نداشتیم. سیم‌های خاردار را در اطراف ما نصب کردند. بچه‌ها (پسرها) رفتند گفتند که ما دیگر نمی‌خواهیم اینجا باشیم. پلیس همه آنها را به زور دوباره وارد کمپ کرد و من در زیر یک درخت خود را گرفته بودم تا زیر پا نشوم."

خانم حیاتی افزود: "اول پلیس‌ها حمله کردند و بچه‌ها مجبور شدند. سنگ گرفتند و به طعام‌خانه حمله کردند. جنگ شروع شد و حالت بدی شد. همه را با زدن وارد ساختمان‌ها کردند. بعدا در نیمه شب تعداد زیادی پلیس به کمپ حمله کردند و پناهجویان را لت و کوب کردند. هیچ کسی به داد ما نرسید و من هیچگاه آن صحنه‌ها را فراموش نمی کنم. حالا گفته‌اند که تنها مهاجران افغان را اخراج می‌کنند."