روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۴ قوس

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در یک گفتگوی تلفنی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا از کمک این کشور به توسعه بخش معدن افغانستان تشکر کرده و گفته است که کابل مصمم به گسترش همکاری در این عرصه است.

گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا با رئیس جمهور غنی، افزایش رقابت‌های منطقه‌ای در افغانستان، نشست قلب آسیا و مبارزه با افراط گرایی مهمترین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۴ قوس (آذر) کابل است.

گفتگو ترامپ با غنی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که در گفتگوی تلفنی رئیس‌جمهور غنی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده متعهد شده که واشنگتن در دوران ریاست‌جمهوری او نیز در کنار دولت و مردم افغانستان می‌ماند.

۸‌صبح نوشته که رگ حیات دولت افغانستان و نهادهایش به کمک‌های نظامی و مالی آمریکا و دیگر کشورهای دموکراتیک جهان وصل است و همچنان اگر تروریست‌ها بتوانند بار دیگر قلمرو افغانستان را اشغال کنند، امنیت جهانی بر هم می‌خورد.

۸‌صبح افزوده که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با در نظرداشت همین واقعیت، به رئیس‌جمهور غنی گفته که در صورت نیاز افغانستان به حمایت امنیتی بیشتر، اداره او روی پشتیبانی بیشتر امنیتی از افغانستان غور خواهد کرد.

۸‌صبح همچنان می‌نویسد که رئیس‌جمهور آمریکا و همکارانش باید به موضوع حمایت ارتش پاکستان از طالبان نیز توجه کنند. رسید‌گی به این موضوع در راستای منافع امنیتی آمریکا، افغانستان و امنیت جهانی است.

نشست قلب آسیا

روزنامه ماندگار می‌نویسد که امروز ششمین کنفرانس قلب آسیا با اشتراک نمایند‌گان بیش از ۳۰ کشور از جمله آمریکا و روسیه و چین و ده نهاد بین‌المللی در هند برگزار می‌شود.

ماندگار افزوده که نشست‌های قلب آسیا باید بهبود اوضاع افغانستان را سرلوحه فعالیت خویش قرار دهد اما کنون که یک سال از نشست اسلام‌آباد و حدود شش سال از بنیان‌گذاری این پروسه می‌گذرد، هیچ تغییر مثبتی در اوضاع نزدیک به بحران افغانستان به میان نیامده است.

ماندگار نوشته که کشورهای منطقه و نیز کشورهای عضو در پروسه قلب آسیا، در قبال مبارزه با تروریسم صداقت کامل ندارند و حتی برخی از آن‌ها در رقابت با دیگری، از تروریسم بهره می‌جویند و این تناقض آن‌ها را در دور باطل شعار و بی‌برنامگی قرار داده است.

مبارزه با افراط گرایی

روزنامه افغانستان می‌نویسد که بنیادگرایی مذهبی مساله جدیدی در افغانستان نیست. بنیادگرایی در این شکل و شمایل بسیاری از حرکت های سازنده و اصلاح گرایانه را در گذشته با شکست مواجه ساخته و زمینه جنگ‌های دوامدار را فراهم ساخته است.

افغانستان نوشته که طالبان با پشتوانه رسوخ قرائت‌شان از دین در میان مردم، به سربازگیری و حضور در میان مردم موفق می‌شوند.

افغانستان افزوده که در نبود استراتژی مبارزه فرهنگی با افراط گرایی و بنیادگرایی، مبارزه و تلاش جدی نهادهای نظامی و امنیتی در مبارزه با تروریسم و بنیادگرایی سخت، پرمشقت و فرساینده است.

افغانستان می‌نویسد که دولت افغانستان باید به بعد فرهنگی جنگ علیه تروریسم نیز توجه جدی داشته باشد تا بتواند از دستاوردهای خود دفاع کند و نگذارد دشمن از این طریق حمله کند.

رقابت‌های منطقه‌ای در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که اخیرا ژنرال جان نیکولسن از فرماندهان ارشد ناتو در افغانستان از موضع روسیه و ایران در برابر طالبان انتقاد کرده است.

اطلاعات روز می‌نویسد که بر مبنای اسناد افشا شده از سوی ویکی‌لیکس و کشته شدن اخترمحمد منصور هنگام بازگشت از ایران، به نظر می‌رسد رقابتی که در خاورمیانه شکل گرفت و تا ویرانی و بربادی کشورهایی مانند سوریه و عراق پیش رفت، در حال نزدیک شدن به افغانستان است.

اطلاعات روز افزوده که افغانستان "کشور هم‌اکنون ظرفیت کلانی (بزرگی) برای شروع یک بربادی کلان (و از نظر کشورهای مداخله‌گر، یک بازی بزرگ) دارد."

اطلاعات روز می‌نویسد که قاعده این است که هر کشوری سیاست خودش را بر مبنای منافعی که تعریف کرده دنبال خواهد کرد؛ اما آنچه که مایه نگرانی است، ضعف رهبری سیاسی و امنیتی در افغانستان است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط