رئیس جمهوری افغانستان به امارات متحد عربی رفت

حق نشر عکس AP
Image caption آقای غنی به کشوری سفر کرده که در گذشته رژیم طالبان را به رسمیت می‌شناخت و از آن حمایت می‌کرد

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در کنفرانس "حفظ میراث‌های فرهنگی در معرض خطر" به امارات متحده رفته است.

این کنفرانس بین‌المللی به ابتکار شیخ محمد بن‌زیاد، حاکم ابوظبی و فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و حمایت سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل (یونسکو) روزها دوم و سوم دسامبر برگزار می‌شود.

در این همایش شماری از رهبران کشورها، متخصصان و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و همچنین مقام‌های پلیس بین‌الملل (اینترپل) شرکت خواهند کرد.

شرکت‌کنندگان این نشست چگونگی حفظ میراث‌های فرهنگی را در مناطق جنگ‌زده بررسی خواهند کرد.

گفته شده که تصمیم‌هایی که در این همایش اتخاذ خواهند شد، کشورهای جنگ‌زده دارای میراث‌های فرهنگی در معرض خطر را کمک خواهند کرد.

افغانستان یکی از کشورهایی است که در نزدیک به چهار دهه جنگ و آشوب میراث‌های فرهنگی آن یا تاراج شده، یا در معرض خطر قرار گرفته یا به گونه‌ای آسیب دیده است.

در پانزده سال اخیر شماری از میراث‌های فرهنگی این کشور در شمار میراث‌های فرهنگی جهانی قرار گرفته، ولی هنوز هم شمار زیادی از میراث‌های فرهنگی این کشور در معرض خطر قرار دارند.

سفر رئیس جمهوری افغانستان از این لحاظ می‌تواند حائز اهمیت باشد، هرچند تا حال مشخص نیست که او تا چه حدی خواهد توانست توجه منابع بین‌المللی را برای سرمایه‌گذاری در عرصه حفظ میراث‌های فرهنگی کشور جنگ‌زده و فقیرش جلب کند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در اطلاعیه‌ای نوشته که اشرف غنی را در این سفر صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه او همراهی می‌کند.

موضوعات مرتبط