طالبان دانشجویی را در میدان و یک روحانی را در بدخشان اعدام کرد

Image caption میدان وردک از ولایت های ناامن در غرب کابل است. راه‌هایی که از این ولایت می‌گذرد، معمولاً ناامن هستند

سخنگوی والی میدان وردک در غرب کابل گفته که گروه طالبان یک دانشجو را به اتهام دست داشتن در قتل یک مسئول اطلاعاتی خود اعدام کرده است.

عبدالرحمان منگل روز شنبه (۱۳ قوس/آذر) به بی‌بی‌سی گفت که این دانشجو روز پنجشنبه زمانی که از کابل به خانه خود در منطقه سیدآباد میدان وردک می‌رفت، به دست طالبان افتاد.

آقای منگل افزود که طالبان این دانشجو را عصر دیروز در منطقه "چک" در غرب میدان وردک در حضور حدود صد نفر از ساکنان این منطقه به دار آویخت.

سخنگوی ولایت میدان وردک گفت که این دانشجو در دانشگاه پلی تکنیک کابل درس می‌خواند و دانشجوی سال چهارم مقطع لیسانس دانشکده مهندسی بود.

آقای منگل افزود که طالبان او را ظاهراً به اتهام دست داشتن در قتل مسئول اطلاعاتی خود در ولایت میدان وردک دستگیر و اعدام کردند، در حالی که به گفته او، این دانشجو هیچ ربطی با آن نداشته و کاملا بیگناه بود.

سخنگوی والی میدان وردک گفت که مسئول اطلاعاتی شبکه حقانی وابسته به گروه طالبان میرویس نام داشت و چندی پیش در پی اختلاف‌های درون‌گروهی کشته شد.

گروه طالبان هنوز در این مورد به صورت رسمی اظهار نظر نکرده است.

عکس‌هایی از صحنه‌ دار زدن این دانشجو در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

سخنگوی والی میدان وردک گفته که گروه طالبان با اعدام این دانشجو "چهره پر از خشونت" خود را به مردم نشان داد و خواسته که آن‌ها را "بترساند".

آقای منگل افزود که این گروه نه در محلی که این دانشجو را دستگیر کرد و نه در محل اعدام او کنترل دایمی ندارد و هرازگاهی به صورت موقت در جاده‌ها و در میان مردم ظاهر و بعد ناپدید می‌شود.

اعدام یک روحانی در بدخشان

در همین حال، احمدفیصل بیگزاد، والی بدخشان به بی‌بی‎سی گفت که گروه طالبان یک روحانی سلفی را در منطقه وردوج به قتل رسانده است.

آقای بیگزاد افزود که طالبان این روحانی را که مولوی بلال نام داشت، یک هفته پیش ربودند و آخر هفته گذشته جسدش پیدا شد.

والی بدخشان "اختلاف مذهبی" را دلیل اصلی قتل این فرد به دست اعضای گروه طالبان در بدخشان خواند.

اما یک فرمانده گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته که مولوی بلال اصلا اهل ولایت شرقی ننگرهار و عضو گروه دولت اسلامی (داعش) بود که با دولت هم ارتباط داشت ـ ادعایی که والی بدخشان آن را رد کرد.

این فرمانده طالبان که خود را به نام قاری مجاهد مشعل معرفی کرد، گفت که مولوی بلال برای سربازگیری برای گروه داعش به بدخشان آمده بود.

این فرمانده طالبان گفت که اعضای گروه داعش به اعضای گروه طالبان گفته بودند که اگر به داعش نپیوندند، قتل آن‌ها "واجب" است و به همین دلیل، علیه گروه طالبان اعلام "جهاد" کرده بود.

او اما تاکید کرد که گروه طالبان با خوانش سلفی "هیچ مشکلی ندارد"، چرا که به گفته او، در بین اعضای این گروه در بدخشان "سلفی زیاد است".

اخیراً نسبت به افزایش نفوذ گروه‌های افراطگرا و شورشی در شمال افغانستان به‌ویژه گروه‌های طالبان، داعش و طرفداران خوانش سلفی نگرانی‌هایی مطرح شده است.