مجلس افغانستان از ۴ وزارتخانه به دلیل 'نگرانی از افزایش افراط‌‌‌گرایی' توضیح خواست

حق نشر عکس WJ
Image caption موضوع تدریس افراط گرایی در مراکز آموزشی افغانستان اولین بار توسط نمایندگان مجلس نمایندگان مطرح شد

مجلس نمایندگان افغانستان به دلیل نگرانی از ترویج افراط گرایی در نهادهای آموزشی و مساجد این کشور، وزیر ارشاد، حج و اوقاف و نمایندگان وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، اطلاعات و فرهنگ و تحصیلات عالی این کشور را استجواب کرد.

جعفری مهدوی، نماینده مردم کابل با انتقاد از وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان گفت که متاسفانه تمام فعالیت این وزارت به فرستادن حجاج به حج فشرده شده است.

او مدعی شد که از مساجد و منابر افغانستان "صدای داعش بلند است یا اینکه در اختیار داعش است."

این نماینده مجلس همچنین مدعی شده که شماری از دانشگاه‌های افغانستان مرکز جلب و جذب نیرو برای داعش شده است.

اسدالله سعادتی، نماینده مردم کابل نیز انتقاد کرده که علمای افغانستان بجای اینکه اخوت و برادری را بین فرقه‌های اسلامی تبلیغ کند، جدایی را تبلیغ می‌کنند.

او سوال کرد وزارت خانه‌های افغانستان برنامه‌ای را که برای جلوگیری از سقوط افغانستان در کام "اسلام‌گرایی تکفیری و داعشی" دارد، چه است؟

محمد صالح سلجوقی، نماینده مردم هرات نیز مدعی شده که افراط گرایی نوعی نگرش تندرو و پرخاشگر است که به جریان خطرناک تبدیل شده و در مراکز آموزش مذهبی، مدارس دینی و دانشگاه‌ها در افغانستان تدریس و از منابر تبلیغ می‌شود.

او پرسید که برای مقابله با این کار حکومت چه برنامه‌ای دارد یا اینکه اصلا از آن احساس خطر می‌کند؟

حفیظ منصور، نماینده مردم کابل نیز که اولین بار این بحث را مطرح کرده بود، گفت که در مضمون "فرهنگ اسلامی" (ثقافت اسلامی) که اکنون در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، آمده است که نظام سیاسی اسلام به "خلافت" و "امارت" منحصر شده ‌است.

او گفت که همچنین در بخشی دیگری این مضمون آمده که "زن، افراد کر، کور، فاسق و غیرمکلف جایز نیست قاضی شوند که نشان دهنده جایگاه زن از نظر نویسندگان فرهنگ اسلامی در دانشگاه‌های افغانستان ‌است".

به گفته او در این مضمون‌ها آمده که در اسلام هیچ کس حق نامزد شدن در انتخابات را ندارد و تمام انتخابات افغانستان به گفته او در این مضومن غیر شرعی خوانده شده و دموکراسی نیز در این کتاب‌ها نظام جاهلی و ضد اسلام معرفی شده است.

حمیرا ایوبی، نماینده کابل نیز مدعی شد که یکی از ملاامامان مساجد، انتحار را عملی اسلامی خوانده ‌است.

فیض محمد عثمانی، وزیر حج و اوقاف افغانستان گفت که مشکلات وجود دارد، ولی وزارتش کارهای زیادی نیز انجام داده ‌است.

او گفت همانطوری‌ که آزادی بیان برای رسانه‌ها و دیگر مردم وجود دارد، برای علما نیز این آزادی وجود دارد و گفت: "اگر علما ابراز نارضایتی کند با مشکل مواجه می‌شویم."

حق نشر عکس WJ
Image caption مجلس نمایندگان می‌گوید در بخشی از کتاب "فرهنگ اسلامی" که در دانشگاه‌های افغانستان تدریس می‌شود، آمده که زن، افراد کر، کور، فاسق و غیر مکلف، جایز نیست قاضی شوند"

آقای عثمانی تاکید کرد که شماری زیادی از علما موافق دولت هستند.

به گفته او مشکل اندک در کتاب "فرهنگ اسلامی" وجود دارد و بدون شک در مساجد و در اظهارات برخی از ملاامامان و استادان مشکلات وجود دارد.

او گفت که اکنون در افغانستان ۱۶۰ هزار مسجد وجود دارد که ۵ الی ۶ هزار آن امکانات اندکی را از دولت دریافت می‌کنند و ۵۰ هزار از این مساجد ثبت شده‌ هستند.

بری صدیقی، معاون امور دانشجویان وزارت آموزش عالی افغانستان گفت که مضمون "فرهنگ اسلامی" در ۸ ترم و در هر ترم یک واحد تدریس می‌شود.

او گفت که وزارت تحصلات عالی دارای ۳۶ دانشگاه دولتی و ۱۲۸ نهاد آموزش عالی خصوصی است که ۳۵۰ هزار دانشجو و ۱۰ هزار استاد در این مراکز مشغول یادگیری و تدریس هستند.

او تایید کرد که در این مراکز افرادی با طرز تفکر و گرایش‌های مختلف وجود دارند.

آقای صدیقی تاکید کرد که برای تجدید نظر و بازنگری "فرهنگ اسلامی" کار جریان دارد و یک کمیسیون نظارتی فنی ایجاد شده که شیوه تدریس و محتوای این مضامین را بازنگری می‌کند.

او تایید کرده که شماری از استادان پشت پرده "چیزهای دیگری" تدریس می‌کنند.

مطالب مرتبط