نامه جمعی از فعالان اجتماعی به حسن روحانی در مورد مشکلات قربانیان مین در ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption امضاکنندگان نامه سرگشاده به حسن روحانی گفته اند که روند دادرسی نهادهای دولتی به قربانیان مین "همواره یک‌سویه و مبتنی بر اجحاف و پایمال شدن حقوق این قربانیان بوده است"

جمعی از هنرمندان، فعالان‌مدنی و وکلای قربانیان مین‌ با انتشار نامه ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور به مناسب روز جهانی معلولان، خواستار رسیدگی به وضعیت قربانیان انفجار مین در مناطق مرزی ایران شدند.

این نامه با اشاره به معلولیت بسیاری از ساکنان استان های آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان بر اثر انفجار مین های کار گذاشته شده از سوی نیروهای مسلح در زمان جنگ ایران و عراق و بعد از آن، مسئولیت دستگاه های دولتی را در رسیدگی به وضعیت این معلولان مورد تاکید قرار داده است. خبرگزاری ایسنا امروز ۱۳ آذر (۳ دسامبر) متن نامه فعالان به رئیس جمهور ایران را منتشر کرده است.

در پایگاه اطلاع رسانی موکریان نیز، اسامی ۱۳۰ نفر از امضا کنندگان این نامه منتشر شده که در میان آنها، نام بسیاری از چهره ها و فعالان اجتماعی این استان ها و مناطق دیگر ایران به چشم می خورد.

این افراد نوشته اند که تاکنون بسیاری از پرونده‌های قربانیان مین در "کمیسیون‌های ماده ٢ مستقر در فرمانداری‌ها و استانداری‌های تحت پوشش وزارت کشور" بایگانی شده و "آنان را به امان خدا رها کرده اند".

آنها همچنین تاکید کرده اند که مین‌های زمینی صرفا توسط دستگاه های حکومتی کار گذاشته می‌شوند و "حسب اصول مسلم حقوقی و تصریح اصول سوم، نوزدهم و بیست‌ودوم قانون اساسی، مسولیت آن متوجه دولت است".

امضاکنندگان نامه همچنین گفته اند: "در بسیاری از موارد، دولت اعم از دولت تدبیر و امید یا دولت‌های گذشته، حقوق قربانیان مین‌های زمینی را پایمال و نقض نموده‌اند به نحوی که بیشتر این قربانیان که دچار معلولیت شده‌اند مورد ستم مضاعف واقع شده اند."

در ادامه نامه، خطاب به رئیس جمهور آمده است: "روند دادرسی در نهادهای دولتی تحت حمایت شما عادلانه نبوده و همواره یک‌سویه و مبتنی بر اجحاف و پایمال شدن حقوق این قربانیان بوده است."

مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سال ۱۹۹۲ (۱۳۷۱) ۳ دسامبر را به عنوان روز جهانی معلولان به رسمیت شناخته است.

در این روز، در مناطق مختلف جهان مناسبت هایی برای افزایش آگاهی عمومی در مورد مسائل و مشکلات معلولان برگزار می شود.