کنفرانس قلب آسیا در مورد افغانستان در هند آغاز شد

قلب آسیا حق نشر عکس MOFA
Image caption این کنفرانس صبح امروز آغاز شد

با سخنرانی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و نارندرا مودی، نخست وزیر هند ششمین 'کنفرانس قلب آسیا در مورد افغانستان' با حضور نمایندگان ۴۰ کشور صبح امروز یکشنبه (۱۴ قوس/ آذر ) در شهر امریتسر در هند آغاز شد.

در آغاز این کنفرانس محمد اشرف غنی گفت که افغانستان باید از وابستگی بیرون بیاید و او استخراج ذخایر زیر زمینی افغانستان را یکی از راه‌های خود کفایی این کشور یاد کرد.

آقای غنی گفته که اقتصاد جرمی وابسته به مواد مخدر همانند قاچاق مواد مخدر و انسان زمینه را برای فعالیت‌های جرمی در افغانستان فراهم می‌کند.

او گفت که عامل دیگر وجود ۳۰ گروه "تروریستی" در افغانستان است که سازمان ملل از آنها یاد کرده که می‌خواهند با ایجاد پایگاه در افغانستان، این کشور و کشورهای منطقه را نا امن کنند.

به گفته آقای غنی عملیات نظامی در پاکستان نیز باعث شده که افراط گرایان از این کشور به افغانستان بیایند.

او گفت که با توجه به اینکه میان افغانستان و پاکستان موافقت‌نامه‌های همکاری چند جانبه وجود دارد ولی در حقیقت دو کشور در یک جنگ نااعلام شده قرار دارند.

آقای غنی همچنین از یکی از رهبران کلیدی گروه طالبان نقل قول کرد که اگر این گروه پناه‌گاهی در پاکستان نداشته باشد، برای یک ماه هم دوام نمی‌آورد.

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان نیز در آغاز این کنفرانش گفت که تقویت همکاری‌های منطقه‌ای رکن مهم سیاست خارجی افغانستان است.

او افزود که به همین دلیل روند "قلب آسیا" در پیشبرد این هدف ضروری است و شرکت کنندگان را قادر می‌سازد تا در شمار زیادی از مسایل امنیتی و توسعه‌ای مورد علاقه و همچنان نگرانی مشترک همکاری نماییم.

مقامات هند و افغانستان گفته‌اند که محورهای اصلی ششمین نشست قلب آسیا که به 'روند استانبول ' نیز معروف است، مبارزه با تروریسم و جستجوی راه‌های تامین صلح در افغانستان خواهد بود و برعلاوه توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان افغانستان و هند و افغانستان و دیگر کشورهای منطقه است .

کشورهایی که از نشست قلب آسیا-روند استانبول حمایت می‌کنند، عبارتند از استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، فنلاند، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن، نروژ، لهستان، هسپانیا، سوئد، بریتانیا و آمریکا.

سال گذشته اسلام آباد پایتخت پاکستان میزبان پنجمین نشست قلب آسیا - روند استانبول بود.

مطالب مرتبط