بنیاد آسیا: میزان امیدواری مردم افغانستان به دولت به کمترین حد از سال ۲۰۰۴ رسیده است

بنیاد آسیا حق نشر عکس بنیاد آسیا
Image caption بنیاد آسیا گفته است که فقط اندکی بیشتر از ۲۹ درصد مردم افغانستان فکر می‌کنند که کشور در مسیر درست در حرکت است

بنیاد آسیا (Asia Foundation) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده‌است که میزان ناامیدی درافغانستان بیشتر شده و در سال ۲۰۱۶، فقط ۲۹.۳ درصد مصاحبه شوندگان گفته‌اند که کشورشان در مسیر درست در حرکت است.

به نوشته این نهاد، روند ناامیدی از سال ۲۰۱۳ در این کشور آغاز شده و رو به بدتر شدن است.

این نهاد افزوده که نتایج نظرسنجی جدیدش نشان می‌دهد که میزان امیدواری در افغانستان به پایین‌ترین میزان از سال ۲۰۰۴ رسیده است.

در سال ۲۰۱۵ میلادی ۳۶.۷ درصد مردم افغانستان معتقد بودند که کشورشان در مسیر درست حرکت می‌کند.

به گفته این نهاد، ناامیدی سال ۲۰۱۵ به دلیل تنشهای مربوط به مسایل بعد از انتخابات ریاست جمهوری این کشور بود.

روند جنجالی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ افغانستان به دلیل تنش میان نامزدهای انتخاباتی ماه‌ها طول کشید و در نهایت با میانجیگری جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به تشکیل حکومت وحدت ملی افغانستان منجر شد.

به گفته بنیاد آسیا، به نظر می‌رسد که افزایش میزان ناامیدی در سال ۲۰۱۶ حاکی از تغییر دیدگاه مردم نسبت به امنیت، اقتصاد و دستاوردهای دولت افغانستان باشد.

در اوایل سال ۲۰۱۶ شکست گفتگوهای صلح با طالبان و صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار که مورد قبول بسیاری از گروهای سیاسی نبود نیز از عوامل ناامید کننده ذکر شده‌ است.

براساس این گزارش مردم افغانستان اعتماد لازم را به نهادی‌های حکومت ندارند، با توجه به بدترشدن اوضاع امنیتی و اقتصادی در افغانستان شمار زیادی از مهاجران افغان از کشورهای اروپایی نیز به این کشور برگشته‌اند.

در این نظرسنجی بیش از ۱۲ هزار نفر مشارکت داشته‌اند که ۵۲ درصد آنان مردان و ۴۷ درصد زنان و از ۱۶ قوم مختلف در ۳۴ ولایت افغانستان بوده‌اند.

حدود ۲۵ درصد شرکت‌کنندگان از جمعیت شهری و ۷۵ درصد آنان از جمعیت روستایی بوده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption براساس این گزارش نا امیدی در مردم شهری بیشتر از روستایی است

براساس نظرسنجی بنیاد آسیا، ۱۶ درصد ساکنان شهر کابل، ۲۵ درصد ساکنان مناطق شمال شرق، ۲۶ درصد ساکنان مناطق مرکزی هزاره‌جات و ۴۱ درصد ساکنان مناطق شرق افغانستان معتقدند که کشور در مسیر درست در حرکت است.

براساس تحقیق این نهاد، دلیل این افراد ۳۲ درصد بازسازی، ۲۶ درصد بهبود امنیت، ۱۰ درصد وجود نیروهای ارتش ملی و ۱۰ درصد به دلیل باز شدن مدارس جدید دخترانه است.

در کل در مناطق روستایی بیشتر مردم فکر می‌کنند که دولت در مسیر درست در حرکت است که به حدود ۳۱ درصد می‌رسد و در مناطق شهری این میزان۲۲ درصد است.

دلایل نا امیدی

از سال ۲۰۰۷ تاکنون دلیل اصلی که مردم فکر می‌کنند کشور در مسیر درست در حرکت نیست، حدود ۴۸ درصد ناامنی است. ۲۷ درصد نیز بیکاری را عامل این کار می‌دانند. ۱۴ درصد نیز فساد، ۱۰ درصد از اقتصاد خراب و حدود ۹ درصد نیز از ناکارای دولت شکایت دارند.

این گزارش افزوده است وقتی از مردم پرسیده شد که چه چیزی در محل زندگی شان آزار دهنده‌است، ۳۱ درصد بیکاری و ۲۲درصد ناامنی و خشونت را عامل این کار دانسته‌اند.

مردم بزرگترین مشکل زنان را بی‌سوادی آنان ذکر کرده و بزرگترین مشکل جوانان را حدود ۷۱ درصد بیکاری، ۲۵درصد بی‌سوادی و ۱۶ درصد نیز اقتصاد ضعیف عنوان کرده‌است.

براساس این گزارش ۶۹ درصد از مردم افغانستان از امنیت شخصی خود نگرانی دارند.

مطالب مرتبط