نتایج یک نظرسنجی: افغان‌ها سالانه سه میلیارد دلار رشوه می‌دهند

شفافیت
Image caption نظرسنجی در ۳۴ ولایت افغانستان انجام شده است

نتایج یک نظرسنجی تازه از سوی نهاد دیدبان شفافیت، نشان می‌دهد که افغانها سالانه ۳ میلیارد دلار رشوه می‌دهند.

براساس یافته‌های دیدبان شفافیت افغانستان، پس از ناامنی و بیکاری، فساد همچنان بزرگترین مشکل مردم افغانستان است.

اکرام افضلی، رئیس این سازمان می‌گوید این نظرسنجی در ۳۴ ولایت افغانستان انجام شده و نزدیک به ۸ هزار نفر در آن اشتراک داشتند.

نتایج این نظرسنجی یک روز پیش از ۹ دسامبر یعنی روز جهانی مبارزه با فساد، امروز ۱۸ قوس (آذر) در یک نشست خبری در کابل منتشر شد.

کمتر از نیمی از افرادی ‌که با آنها صحبت شده، شاهد فساد بوده‌اند و آن را گزارش کرده‌اند اما بیشتر مردم معتقدند که این کار بی فایده است و در نابودی یا کاهش فساد هیچ تاثیری ندارد، زیرا بسیاری از آنها با مراجع عدلی و قضایی نیز مشکل دارند.

نزدیک به ۷۰ درصد اشتراک کننده‌ها در این نظرسنجی، محاکم (دادگاه‌ها) و قضات و سارنوال‌ها (دادستان‌ها) را فاسد خوانده‌اند.

مصاحبه شوندگان گفته‌اند در ۵۵ درصد مواردی که با این نهادها سر و کار داشته‌اند، از آنها رشوه خواسته شده است.

این بررسی همچنان نشان می‌دهد که رضایت مردم از حکومت در پایین‌ترین سطح آن در دو سال گذشته رسیده و مردم بیشتر از هر زمان دیگر نسبت به آینده نگران هستند.

روز گذشته بنیاد آسیا (Asia Foundation) نیز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که میزان ناامیدی درافغانستان بیشتر شده و در سال ۲۰۱۶، فقط ۲۹.۳ درصد مصاحبه شوندگان گفته‌اند که کشورشان در مسیر درست در حرکت است.

مصاحبه شوندگان در نظرسنجی دیدبان شفافیت همچنان جامعه جهانی را مورد انتقاد قرار داده‌اند. ۴۹ درصد آنها بر این باورند که جامعه جهانی هیچ علاقه‌ای برای مبارزه با فساد ندارد و در سالهای گذشته با حمایت از قدرتمندان و مافیای مواد مخدر در تسهیل روند فساد دست داشته است.

در این نظرسنجی، شهروندان افغان تاکید کرده‌اند که فساد تاثیر منفی بر وضعیت امنیتی و اقتصاد داشته و فساد در تقویت و حمایت از هراس افکنی نقش دارد.

سازمان دیدبان شفافیت می‌پذیرد که اخیرا حکومت افغانستان تلاش‌هایی را برای مبارزه با فساد آغاز کرده اما آن را ناکافی می‌داند.

این سازمان، نتایج این نظرسنجی را زنگ بیداری برای دولت و جامعه جهانی می‌خواند. دیدبان شفافیت از حکومت افغانستان می‌خواهد تا مبارزه با فساد را در اولویت کارهایش قرار دهد و با افراد فاسد به ویژه مقام‌های بلندپایه فاسد در حکومت برخورد قاطعانه کند.

Image caption شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهوری می‌گوید فساد اداری میراث حکومت قبلی است

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، در واکنش به نتایج این نظرسنجی، می‌گوید فساد اداری میراثی است که از حکومت قبلی به حکومت وحدت ملی رسیده است.

او تاکید می‌کند اکنون در حکومت اراده جدی برای مبارزه با فساد اداری وجود دارد و اصلاحاتی در بخش‌های مختلف به خصوص بخش عدلی و قضایی و تدارکات صورت گرفته است.

این پنجمین نظرسنجی سازمان دیدبان شفافیت بود. این نهاد هر دو سال یکبار نظرسنجی به این رابطه منتشر می‌کند.