وزیر دفاع آمریکا: تا پایان سال آینده ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان خواهند ماند

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کارتر (چپ) تاکید کرد که نیروهای آمریکایی به ماموریت مبارزه با تروریسم ادامه خواهند داد

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در سفری به افغانستان اعلام کرده که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر خواهند بود.

پیش از این گفته شده که در سال آینده تنها ۵۵۰۰ سرباز آمریکایی در این کشور خواهند بود، اما تغییر شمار نیروها براساس آنچه که آقای کارتر "تغییر برنامه" خواند، در نظر گرفته شده است.

وزیر دفاع آمریکا روز جمعه (۱۹ قوس/آذر) در یک کنفرانس مشترک خبری با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل گفت که این نیروها با اجرای "عملیات‌های پیشگیرانه" به نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهند کرد که تاثیر استراتژیک خواهد داشت.

آقای کارتر افزود که ایالات متحده تعهدات مالی خود به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را تا سال ۲۰۲۰ همچنان ادامه خواهد داد که به همراه کمک‌های پیمان اتلانتیک شمالی و سایر حامیان بین‌المللی افغانستان به طور مجموعی سالانه پنج میلیارد دلار در اختیار این نیروها قرار خواهند داد.

او تاکید کرد که آمریکا به ماموریت مبارزه با تروریسم در افغانستان ادامه خواهد داد تا به گفته او، هیچ گروه تروریستی در افغانستان پناهگاه امنی نداشته باشد که بتواند ثبات افغانستان، آمریکا و متحدان آن را تهدید کند.

وزیر دفاع آمریکا از دو گروه القاعده و دولت اسلامی (داعش) در افغانستان نام برد و گفت که نیروهای آمریکایی با همکاری نیورهای امنیتی افغانستان رهبران بزرگ آن‌ها را در این کشور کشتند و ماموریت مبارزه با تروریسم برای ریشه‌کنی القاعده همچنان ادامه خواهد یافت.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کارتر گفته که نیروهای آمریکایی با سهم‌گیری در اجرای 'عملیات پیشگیرانه' به نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهند کرد

این چهارمین و احتمالاً آخرین سفر اشتون کارتر در مقام وزارت دفاع آمریکا به افغانستان است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این کنفرانس از حمایت و قربانی‌هایی که نیروهای آمریکایی در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان داده‌اند سپاسگزاری کرد.

آقای غنی افزود که وزیر دفاع آمریکا در ایجاد اجماع جهانی برای تجهیز، حمایت مالی و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در کنفرانس ورشو نقش کلیدی داشته است.

موضوعات مرتبط