روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۰ قوس

روزنامه‌ها

بیشتر روزنامه‌های امروز(شنبه ۲۰ قوس/آذر) کابل مبارزه با فساد اداری در کشور را مهم خوانده‌اند. نتایج یک نظرسنجی تازه از سوی نهاد دیدبان شفافیت، نشان می‌دهد که افغان‌ها سالانه ۳ میلیارد دلار رشوه می‌دهند.

روزنامه افغانستاننوشته که فساداداری به یک فرهنگ تبدیل شده‌است، فرهنگی که سایه‌ شوم آن، ابعاد مختلف زندگی مردم افغانستان را تحت تاثیر قرار داده ‌است. وقتی فساد به یک فرهنگ تبدیل شود، تمام افراد جامعه، خواسته و یا ناخواسته در آن دخیل می‌شوند.

به نظر نویسنده از حکومت افغانستان همواره بخاطر ناکامی در مبارزه با فساد اداری انتقاد شده، اما آنچه که تاکنون به آن توجه نشده اهمیت نقش مردم در مبارزه با فساد اداری است. همواره مبارزه با فساد اداری یکی از مسئولیت‌های دولت دانسته شده ‌است و گفته شده دولت در این راستا برنامه و اراده جدی نداشته ‌است.

نویسنده افزوده که مبارزه با فساد اداری مسئولیت مشترک ملت و دولت است، مردم و دولت به صورت مشترک از فساد متضرر می‌شوند و در قبال ضرر مشترک، باید مسئولیت مشترک وجود داشته باشد.

روزنامه دولتی انیس نوشته که آنچه که دستیابی به هدف اصلی مسئولان حکومت وحدت ملی را تحت شعاع قرارداده و در عملی کردن برنامه‌ها اثر منفی وارد ساخته، موجودیت فساد گسترده در دستگاه دولت و ضعف حکومتداری زعمای کشور بود.

مقاله نویس این روزنامه افزوده که فساد در نهادهای دولتی ریشه گسترانیده و اجرای طرح‌ها را به کُندی مواجه ساخته و موضوع تاسف‌آور در روند گسترش فساد اداری آن است که در سال‌های اخیر افزایش فساد اداری عامل بی‌اعتمادی و بی‌اعتباری زمامداران افغانستان در برابر کشورهای کمک کننده شد.

روزنامه ۸صبح نوشته که اگر به عملکرد حکومت در دوسال پسین نگاه شود به نظر می‌رسد که حکومت در تحقق بخشیدن وعده‌هایش عقب مانده‌است.

نویسنده افزوده که سران حکومت وحدت ملی باید بدانند که برای طرح و اجرای راهکارهای موثر مبازره با فساد اداری از سیاست ورزی نه بلکه از اصول پیروی کنند. عملکرد حکومت تا امروز نشان می‌دهد که مبارزه با فساد کمتر یک برنامه و بیشتر یک ابراز سیاسی بوده‌است.

روزنامه چراغ نوشته‌است که قوانین مالیاتی در کشوری که درگیر جنگ دوام دار و ناامنی ‌است و فساد در آن بیداد می‌کند تبدیل به فشار بر قشری و فرار دانه‌درشتان شده است.

به نوشته این روزنامه از سوی دیگر فساد در گمرک‌ها همواره با انتقادهای زیادی همراه بوده از طرف دیگر گمرک از منابع اصلی درآمد دولت است، هرچند اقدام‌های بی‌شمار برای مقابله با فساد تاکنون نتیجه افزایش روز افزون فساد بوده و در مقابل میلیاردها دلار به هدر رفته است. گرفتن رشوه تبدیل به حق و قانون برای مقام‌ها و کارکنان شده‌است.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که شکافی که میان دولت و مردم از گذشته دور وجود داشت کماکان باقی مانده‌است. این مسئله به دلیل ناکامی دولت در اجرای مکلفیت‌هایش است و اداره‌های ضعیف و فاسد دولتی، کماکان این باور را در میان مردم حفظ کرده‌است که مجبورند برای انجام کارشان پول پرداخت کنند.

نویسنده افزوده که این وضعیت نشان می‌دهد که شرایط برای مبارزه با فساد اداری و مالی در کشور بسیار دشوار است. از یک طرف روحیه و انگیزه لازم در میان مردم برای این کار وجود ندارد چون مردم با این وضعیت عادت کرده‌اند از طرف دیگر ارده‌ای برای مبارزه با فساد در دولت نیز وجود ندارد.

روزنامه راه مدنیت نیز نوشته که حکومت وحدت ملی شعارهای ضد فساد خویش را با ایجاد اداره تدارکات ملی در ساختار نهادی ریاست جمهوری، ایجاد شورای مبارزه با فساد اداری و تشکیل مرکز عدلی و قضایی عملی‌کرد.

نویسنده پرسیده که اکنون این نهادها در کجای کار مبازره با فساداداری قرار دارند؟ همه می‌دانند که با این رویکرد جدید نمی‌توان فساد را کاهش داد.

به نظر نویسنده در وضعیت سیاسی حاکم آرمان گرایانه خواهد بود که توقع داشته باشیم مرکز عدلی و قضایی بعد از بررسی پرونده‌ها، چند وزیر و مدیر ارشد را به نهادهای عدلی و قضای سپرده و در نهایت تعهد حکومت جنبه عملی بگیرد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط