کامیون‌داران افغانستان 'با تعهد دولت به مقابله با اخاذی' اعتصاب را لغو کردند

رانندگان حق نشر عکس Getty Images
Image caption کامیون داران افغانستان امروز اعتصاب عمومی نکردند

طلامحمد اتمانزی، رئیس اتحادیه باربری افغانستان اعلام ‌کرد که اعتصاب سراسری کامیون‌داران افغانستان امروز( دوشنبه ۲۲ قوس/آذر) لغو شده است.

او قبلا اعلام‌ کرده بود که به دلیل عدم رسیدگی حکومت به مشکلات رانندگان، اعضای این اتحادیه روز دوشنبه اعتصاب عمومی می‌کنند.

آقای اتمانزی به بی‌بی‌سی گفت که بعد از صحبت کامیون‌داران با نمایندگان شورای امنیت ملی افغانستان و رئیس مبارزه با جرایم وزارت داخله/کشور، دولت وعده داده که با اخاذی درجاده‌ها مقابله کرده و به مشکلات رانندگان رسیدگی کند.

رئیس اتحادیه باربری افغانستان افزود که اکنون رانندگان به کار خود ادامه داده و منتظرند که دولت به وعده‌های خود عمل می‌کند یا خیر؟

او تاکید کرد درصورتی‌که دولت به مشکلات رانندگان رسیدگی نکند، در آینده کامیون‌داران افغانستان دراین باره تصمیم خواهند گرفت.

وزارت داخله/ کشور افغانستان نیز اعلام‌ کرده که براساس هدایت دفتر شورای امنیت ملی افغانستان، سیدعبدالغفار سیدزاده، رئیس عمومی مبارزه با جرایم این وزارت با نمایندگان شرکت‌های باربری دیدار کرده‌ است.

آقای سیدزاه در این نشست از مسئولان اتحادیه باربری افغانستان خواسته که برای مبارزه با فساد با پلیس همکاری کنند و درصورتی‌که از آنان اخاذی می‌شود با شماره ۱۱۹ پلیس تماس بگیرند.

حق نشر عکس MOI
Image caption آقای سید زاده ( نفر اول سمت چب) دیروز در دیدار با نمایندگان کامیون‌داران وعده مقابله با اخاذی را داده ‌است

او وعده داده که پلیس با موضوع اخاذی برخورد جدی خواهد کرد.

دیروز وزارت حمل و نقل ( ترانسپورت) افغانستان اعلام کرد که برای مقابله با اخاذی از رانندگان طرحی را برای شورای عالی اقتصادی افغانستان داده ‌است.

دیدبان شفافیت افغانستان قبلا اعلام کرده بود که از ۳ میلیارد دلار رشوه‌ای که سالانه توسط نهادهای دولتی از شهروندان افغانستان گرفته می‌شود، حدود یک میلیارد دلار از کامیون‌داران است.

مطالب مرتبط