زرداد فریادی از زندانی در بریتانیا آزاد شد و به افغانستان برگشت

زرداد حق نشر عکس Getty Images
Image caption زرداد فریادی در بریتانیا به بیست سال حبس محکوم شده بود

زرداد فریادی از فرماندهان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار که در بریتانیا محاکمه و به بیست سال حبس محکوم شده بود امروز به کابل برگشت.

ده‌ها تن از اعضای حزب اسلامی گلبدین حکمیتار در حالی که عکس‌هایی از او و گلبدین حکمیتار رهبر این حزب را در دست داشتند، از ساعات اولیه صبح امروز برای پذیرایی از او در برابر دروازه ورودی میدان هوایی کابل صف کشیده بودند.

اما با وجود تدابیر شدید امنیتی و انتظار هواداران حزب اسلامی در میدان هوایی، آقای زرداد از راه نا معلومی از سوی نیروهای امنیتی از میدان بیرون کشیده شد و انتظار هوادارن او و خبرنگاران برای دیدن زرداد بی نتیجه ماند.

یک منبع در ارگ ریاست جمهوری که نخواست نامش در گزارش درج گردد، گفت آقای فریادی تبعه افغانستان است و پس از ختم دوره محکومیتش به وطنش برگشته است.

برگشت آقای فریادی در حالی صورت می‌گیرد که به تازگی موافقتنامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به امضا رسیده است و آزادی زندانیان این حزب یکی از مواد این موافقتنامه است.

حزب اسلامی شاخه حکمتیار یکی از چهار گروه اصلی شورشی در کنار گروه طالبان، شبکه حقانی و گروه موسوم به دولت اسلامی معروف (داعش) بود که علیه دولت می‌جنگید.

Image caption شماری از هواداران حزب اسلامی در میدان هوایی کابل به استقبال زرداد فریادی آمده بودند

محاکمه زرداد در بریتانیا

زرداد فریادی، فرمانده حزب اسلامی به تاریخ ۱۸ ژوئیه ۲۰۰۵ در دادگاهی در لندن در مورد اتهام های شکنجه، قتل و آدم ربایی در افغانستان مجرم شناخته و به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

آقای فریادی که آن زمان چهل و دو سال داشت، متهم شده بود که در سالهای آغاز دهه نود میلادی (دوران حکومت مجاهدین بر افغانستان) دست به یک رشته "فجایع" از جمله شکنجه و گروگانگیری زده است.

محاکمه وی، پس از یک سلسله تحقیقات گسترده پلیسی در کابل و لندن صورت گرفته بود.

شاکیان زرداد، از طریق سفارت بریتانیا در کابل، نوارهای ویدئویی که گفته می‌شود "شواهدی از جنایات" اوست به دادگاه ارایه کرده بودند.

فریادی، در فاصله سالهای ۹۲ تا ۹۶ میلادی، یک جاده در فاصله کابل پایتخت و جلال آباد در شرق افغانستان را در کنترل داشت.

مشاور حقوقی دولت بریتانیا فریادی را متهم کرده بود که به اتفاق سربازانش در حالی که کنترل ایستگاه های بازرسی را در مسیر کابل به پاکستان در دست داشتند، جنایاتی را چون سرقت، شکنجه، گروگان گیری علیه غیر نظامیان بی گناه مرتکب شده اند.

فریادی تا هنگام بازداشتش در لندن، مدیریت رستورانی در همین شهر را بر عهده داشت.

Image caption زرداد فریادی توسط نیروهای امنیتی از راهی نامعلوم از میدان هوایی کابل خارج شد

مطالب مرتبط