پارلمان افغانستان خواهان بررسی جدی ادعاهای احمد ایشچی شد

حق نشر عکس AFParliament
Image caption مجلس نمایندگان خواهان بررسی ادعاهای احمد ایشچی شد

شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان خواهان رسیدگی جدی به ادعاهای احمد ایشچی، معاون سابق جنبش اسلامی علیه جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری شده‌اند.

ادعاهای احمد ایشچی امروز به بحث داغی در مجلس نمایندگان مبدل شد. شماری از نمایندگان می‌گویند ادعاهایی که از سوی آقای ایشچی صورت گرفته به حیثیت مملکت آسیب می‌رساند.

آنها از حکومت می‌خواهند که هرچی زودتر باید به این قضیه رسیدگی شود تا حقیقت موضوع روشن شود.

احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی عبدالرشید دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان روز گذشته مدعی شد که معاون اول رئیس جمهوری افغانستان و محافظانش او را لت و کوب کرده‌اند، لباس‌هایش را در آوردند و وانمود کردند که به او تجاوز می‌کنند.

نهادهای بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا، سفارت آمریکا و بریتانیا با ابراز نگرانی نسبت به ادعای بدرفتاری با احمد ایشچی، خواستار تحقیق همه‌جانبه شده‌اند.

اما دفتر آقای دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای از نهادهای بین‌المللی خواست که "در واکنش‌های خویش از عجله و پیش‌داوری بپرهیزند" و هشدار داد که در زمانی که این ادعاها "هنوز تحت بررسی" قرار دارد، پیشداوری و موضعگیری‌ها، "در حقیقت استقلال نهادها و مقامات حکومتی را زیر سئوال می‌برد".

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز اعلام کرده است که در این مورد "تحقیقات همه جانبه انجام" می‌شود و مراجع عدلی و قضایی براساس این تحقیقات "اقدام" خواهند کرد.

Image caption آقای ایشچی مدعی است که آقای دوستم به سربازانش دستور داده تا به او تجاوز کنند

در جلسه امروز مجلس نمایندگان شماری از نمایندگان همچنینن گفته‌اند ادعاهای صورت گرفته توطئه‌ای برای بدنام ساختن معاون اول ریاست جمهوری است.

بشیر احمد ته‌ینچ، عضو مجلس نمایندگان و سخنگوی جنبش اسلامی افغانستان گفت ادعایی که از سوی احمد ایشچی صورت گرفته، یک جانبه بوده وتوطئه‌ای بیش نیست.

او افزود که دشمنان داخلی و بیرونی نظام می‌خواهند با این کار ژنرال عبدالرشید دوستم را ترور شخصیت کنند.

به گفته این عضو مجلس، معاون اول ریاست جمهوری به کابل خواهد آمد و در این مورد سخن خواهد گفت.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز امروز با نشر اعلامیه‌ای در واکنش به ادعای احمد ایشچی ابراز نگرانی کرده، می‌گوید که ادعاهایی که از سوی آقای ایشچی صورت گرفته بیانگر نقض حقوق بشر است.

این کمیسیون از حکومت می‌خواهد که این موضوع را به صورت جدی و بی‌طرفانه بررسی کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط