وزارت شهرسازی افغانستان: دسترسی همه ساکنان شهرهای بزرگ به آب پاک تا سال ۲۰۳۰

کابل
Image caption شهر کابل فاقد سیستم فاضلاب است

وزارت شهرسازی افغانستان می‌گوید تمامی ساکنان شهرهای افغانستان تا سال ۲۰۳۰ میلادی به آب پاک صحی دسترسی پیدا خواهند کرد.

مسئولان این وزارت می‌گویند در تلاش هستند کمک‌های بیشتر جهانی را برای رسیدن به این هدف به دست آورند.

در راستای همین برنامه، امروز کوریا جنوبی (کره جنوبی) کمک شش و نیم میلیون دلاری را در اختیار حکومت گذاشت که قرار است با آن بیست هزار خانواده در حومه غربی شهر کابل در خانه هایشان از آب صحی بهره مند شوند.

در حال حاضر تنها ۲۸ درصد جمعیت شهر کابل آب صحی دارند که از سوی حکومت تهیه می‌شود. این رقم به شمول شمار کسانی که به گونه شخصی یا از طریق چاه‌های حفر شده موسسات از آب پاک بهره مند هستند، به ۶۸ درصد می‌رسد.

در سالهای اخیر شماری از موسسات کمک رسان در یک تعداد از مناطق کابل یا ذخایر آب ساخته و یا با حفر چاه زمینه را برای دسترسی مردم به آب پاک فراهم کرده‌اند.

ریاض درمل، رئیس آبرسانی افغانستان می‌گوید این کمک‌ها آمار دسترسی مردم به آب صحی را بلند برده است.

دسترسی به آب صحی یک دغدغه بزرگ برای بسیاری از ساکنان شهر کابل است. شهری که در سالهای اخیر بدون پلان و برنامه رشد کرده است.

در حال حاضر ریاست آبرسانی قادر است که برای پنجاه و دو هزار خانواده این شهر پنج میلیونی آب صحی تهیه کند.

رئیس آبرسانی افغانستان می‌گوید آنها امیدوارند که تا چهارده سال دیگر تمامی ساکنان شهرها در سراسر افغانستان به آب صحی دسترسی پیدا کنند.

Image caption آقای درمل می‌گوید آبهای زیرزمینی در شهر کابل در حال آلوده شدن هستند

آلودگی آبهای زیرزمینی

آقای درمل هشدار می‌دهد که آنها اکنون در شهر کابل با مشکلی دیگر دست و پنجه نرم می‌کنند. به گفته وی، هم سطح آب‌های زیرزمینی فرو نشسته و هم در بخش‌های از شهر کابل آب‌های زیرزمینی آلوده شده است.

در حال حاضر پزشکان علت بیماری شماری از مردم افغانستان را استفاده از آب ناپاک تشخیص داده‌اند.

پیش از این اداره محیط زیست افغانستان نیز هشدار داده بود که اگر دولت برای ساخت فاضلاب کابل و سایر شهرها اقدام نکند، تا پنج‌سال آینده بخش اعظم آب‌های زیر زمینی در شهرهای بزرگ به ویژه کابل، پایتخت افغانستان آلوده خواهد شد.

به گفته مسئولان در حال حاضر ۴۰ درصد آب‌های زیر زمینی در کابل غیربهداشتی است؛ با این وجود مردم ناچارند از آن استفاده کنند.

کارشناسان نبود سیستم فاضلاب را عامل اصلی آلوده شدن آب‌های زیر زمینی می‌دانند.

موضوعات مرتبط