حقوق بشر افغانستان خواهان بررسی اتهامات علیه زرداد فریادی شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زرداد فریادی از زندان بریتانیا رها و دیروز وارد کابل شد

در پی برگشت زرداد فریادی یکی از فرماندهان پیشین حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار از بریتانیا به افغانستان، کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار تأمین عدالت و حفظ حقوق قربانیانی شده که در نتیجه عملکردهای این حزب به ویژه آقای فریادی متضرر شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت این کشور خواسته که روشن سازد که چگونه به ادعاها و اتهاماتی که در مورد زرداد فریادی وجود دارد، رسیدگی می‌شود.

زرداد فریادی روز گذشته پس از آزاد شدن از زندان بریتانیا وارد کابل شد.

او به جرم شکنجه، قتل و آدم ربایی در افغانستان از سوی یک محکمه در بریتانیا به بیست سال حبس محکوم شده بود.

محمد موسی محمودی رئیس اجرایی کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که باید یک روند قضایی شفاف در افغانستان شکل بگیرد تا فرهنگ معافیت در این کشور از بین برود.

آقای محمودی می‌گوید که اعطای مصونیت قضایی به افرادی که متهم به ارتکاب جرایم جنگی اند، خلاف قانون اساسی افغانستان و کنوانسیون‌های حقوق بشر است.

او تأکید می‌کند که چگونگی آزاد شدن آقای فریادی و سرنوشت متباقی ادعاها و اتهاماتی که علیه او وجود دارد باید روشن شود.

روز گذشته ادارات دولتی افغانستان در مورد آزادی آقای فریادی رسما چیزی نگفتنه‌اند.

یک منبع در ارگ به شرط ذکر نشدن نامش در گزارش به بی‌بی‌سی گفته بود که زرداد به عنوان یک فرد عادی که تابعیت افغانستان را دارد، پس از سپری کردن دوران حبس اش دوباره به کشور بازگشته است.

سفارت بریتانیا در کابل نیز به بی‌سی‌سی گفت که در مورد بازگشت فریادی به کابل نظر خاصی ندارد اما براساس قانون بریتانیا هر تبعه خارجی که مدت حبس‌اش در این کشور تکمیل گردد، دوباره به کشور خودش برگردانده می‌شود.

Image caption شماری از هواداران حزب اسلامی در میدان هوایی کابل به استقبال زرداد فریادی آمده بودند

آقای فریادی روز گذشته توسط نیروهای امنیتی در حالی که ده‌ها نفر از هوادارانش به استقبالش آمده بودند، از میدان هوایی کابل از راه نامعلومی بیرون برده شد.

برگشت آقای فریادی در حالی صورت می‌گیرد که به تازگی موافقتنامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به امضا رسیده است و آزادی زندانیان این حزب یکی از مواد این موافقتنامه است.

حزب اسلامی شاخه حکمتیار یکی از چهار گروه اصلی شورشی در کنار گروه طالبان، شبکه حقانی و گروه موسوم به دولت اسلامی معروف (داعش) بود که علیه دولت می‌جنگید.

مطالب مرتبط