اتحادیه اروپا: بیش از ۶۲هزار افغان در سه ماهه سوم ۲۰۱۶ درخواست پناهندگی دادند

پناهجویان افغان حق نشر عکس AP
Image caption سال گذشته حدود ۱۵۰ هزار افغان در آلمان درخواست پناهندگی دادند

گزارش تازه اتحادیه اروپا درباره میزان درخواست پناهندگی به این اتحادیه در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که بیش از ۶۲ هزار شهروند افغانستان برای اولین بار تقاضای پناهندگی را در این مدت ارائه داده‌اند.

بر اساس این آمار، تعداد شهروندان افغانستان که برای پناهندگی در اتحادیه اروپا درخواست داده‌اند، نسبت به سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ چندان تغییری نکرده، اما در مقایسه با سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶، بیش از ۱۴ در صد افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است که شهروندان ۱۴۶ کشور در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ برای اولین بار درخواست پناهندگی در اتحادیه اروپا ارائه داده‌اند.

پیش از افغانستان، شهروندان سوریه که بر اساس روال قانونی برای اول بار درخواست پناهندگی خود را ارائه داده‌اند در رده اول است. این رقم برای عراقی‌های متقاضی پناهندگی بیش از ۳۶هزار بوده که در رده سوم قرار دارند.

تعداد درخواست پناهندگی شهروندان افغاستان برای اولین بار در یکی از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا درصدی درخواست پناهندگی افغان‌ها از مجموع درخواست‌های دریافت شده از سراسر جهان در اتحادیه اروپا
سه ماهه سوم ۲۰۱۵ ۵۶۷۰۰ ۱۴درصد
۲۰۱۵ ۱۷۸۲۰۰ ۱۴درصد
سه ماهه اول ۲۰۱۶ ۳۵۰۰۰ ۱۲درصد
سه ماهه دوم ۲۰۱۶ ۵۳۰۰۰ ۱۶درصد
سه ماهه سوم ۲۰۱۶ ۶۲۱۰۰ ۱۷درصد
منبع: eurostat

به گزارش اتحادیه اروپا، از مجموع ۶۲۱۰۰ درخواست پناهندگی شهروندان افغانستان در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، بیش از ۸۰ درصد از آنها را آلمان دریافت کرده است.

با شدت گرفتن موج پناهجویان در سال گذشته، آلمان یکی از کشورهایی بود که میزبان بیشترین مهاجران به خصوص از سوریه و افغانستان شد.

سال گذشته حدود ۱۵۰ هزار افغان در آلمان درخواست پناهندگی دادند.

آمار درخواست پناهندگی شهروندان افغانستان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جولای تا سپتامبر ۲۰۱۶
آلمان ۵۰۴۶۰ ۸۱ در صد
بلغاریا ۳۱۴۵ ۵ درصد
آتریش ۲۱۸۵ ۴ درصد
مجارستان ۱۶۱۰ ۳ درصد
فرانسه ۱۴۵۰ ۲ درصد
سایر کشورها ۳۲۱۵ ۱۲درصد
منبع: eurostat

در گزارش اتحادیه اروپا آمده است که در سه ماه سوم سال ۲۰۱۶، در مورد بیش از ۲۸۰ هزار پرونده تصمیم‌گیری صورت گرفته که بیش از ۲۷هزار آنرا پروندهای شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهند.

از این جمله، تنها به ۵۱ درصد از پرونده‌های پناهندگی افغان‌ها (۱۳۸۰۰پرونده) پاسخ مثبت داده شده است.

دولت آلمان سال گذشته اعلام کرده بود که اعلام کرده بود که پناهندگان افغان‌ که در آلمان پذیرفته نشده‌اند، دوباره به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

آلمان روز گذشته (چهارشنبه، ۲۴ قوس/آذر) اولین گروه ۳۴ نفری پناهجویان افغان را که درخواست پناهندگی‌شان رد شده است، به افغانستان برگرداند.

مطالب مرتبط