دادستانی کل افغانستان: ادعاهای ایشچی علیه دوستم را بررسی می‌کنیم

Image caption آقای دوستم علاوه بر این که معاون اول رئیس جمهوری است، رهبری حزب جنبش ملی اسلامی نیز به دست دارد که در شمال کشور از نفوذ گسترده ای برخوردار است

دادستانی کل افغانستان اعلام کرده که کار بررسی ادعای احمد ایشچی علیه ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری را آغاز کرده است.

به دنبال طرح ادعای آقای ایشچی مبنی بر بدرفتاری آقای دوستم و تلاش محافظان آقای دوستم برای تجاوز جنسی با او، دفتر اشرف غنی، رئیس جمهوری اعلام کرد که برای بررسی این ادعا از طریق نهادهای قضایی اقدام می‌کند.

حالا سخنگوی دادستانی کل می‌گوید که هیئتی به همین منظور تشکیل شده و کارش را با جدیت دنبال می‌کند.

جمشید رسولی، با تاکید بر این که رسیدگی به پرونده‌های جرمی از صلاحیت‌های دادستانی کل است، به بی‌بی‌سی گفت که این اداره حق دارد هر شهروندی را که مرتکب تخلف شود، بدون توجه به موقعیتش تحت بازجویی قرار دهد.

آقای رسولی افزود که در مورد ادعاهای آقای ایشچی اگر لازم باشد هیئتی برای بررسی اتهام ضرب و شتم و بدرفتاری با او از جانب آقای دوستم و محافظانش به محل رویداد در ولایت شمالی جوزجان اعزام خواهد شد.

آقای ایشچی روز سه شنبه (۲۳ قوس/آذر) به بی‌بی‌سی و برخی رسانه‌های محلی گفت که آقای دوستم او را پنج روز در خانه‌اش زندانی و برهنه کرد و به محافظانش دستور داد که با او بدرفتاری جنسی کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ایشچی در گذشته معاون آقای دوستم در حزب جنبش ملی اسلامی بوده است

طرح این ادعاها واکنش‌های گسترده‌ای داشته است. دفتر آقای غنی با تاکید بر حفظ "کرامت انسانی مطابق ارزش‌های اسلامی و پابندی افغانستان به قوانین بین‌المللی، گفته که ادعاهای آقای ایشچی را از طریق نهادهای قضایی بررسی می‌کند.

شماری از سفارتخانه‌های خارجی در کابل نیز خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌اند.

اما منابع نزدیک به آقای دوستم طرح این ادعاها و واکنش‌های ابراز شده به حمایت از این ادع‌ها را توطئه‌ای برای بدنامی او دانسته و گفته‌اند که آقای دوستم "مردتر از آن است که با شیوه نامردان بجنگد".

عنایت‌الله بابر فرهمند، رئیس دفتر آقای دوستم در صفحه فیسبوکش نوشته است: "تمام مترسک‌ها و دلقک‌های سیاسی دخیل در این ماجرا باید بدانند که دوره تفرقه‌اندازی‌ها گذشته است و ما محکم‌تر از همیشه ایستاده‌ایم و دشمن بی‌شرف این سرزمین که جنگش را از کثیف‌ترین قسمت وجودی‌اش آغاز کرده است، رها نخواهیم کرد."

عده‌ای از جمله مسئولان دفتر معاون اول ریاست جمهوری آقای ایشچی را متهم به داشتن رابطه با گروه طالبان کرده‌اند.

آقای فرهمند، با تاکید بر این که "ما بزرگ‌تر از آن هستیم که جنگ‌های بزرگ را در میدان‌های کوچک آغاز کنیم"، به نحوی ماجرای آقای ایشچی را به کسانی که گروه طالبان را "برادر" می‌دانند، مرتبط دانسته و افزوده که آقای دوستم "با بی‌عاری‌ها و بی‌آبرویی‌های برادران تنی و ناتنی طالبان نسبتی" ندارد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط