غنی: دولت با تمام توان به ارزش‌های حقوق بشری پایبند و متعهد است

غنی حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی گفت که افغانستان تجارب تلخ از گذشته دارد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که دولت افغانستان خود را موظف می‌داند که با تمام توان به ارزش‌های حقوق بشری پایبند و متعهد بماند و کسانی را که در راه دفاع از حقوق بشر تلاش می‌ورزند، حمایت کند.

او گفت که نمی‌خواهد به هیچ صورت "عقب‎گردی" در زمینه حقوق بشر رخ دهد و می‌خواهد که افغانستان دیگر نیازی به برگزاری روزهای یادبود از قربانیان نقض حقوق بشر نداشته باشد.

آقای غنی که امروز شنبه (۲۹ قوس/آذر) در 'کنفرانس ملی حمایت از مدافعان حقوق بشر ' در کابل صحبت می‌کرد، افزود که دولت افغانستان مسئول و پاسخگو است. افغانستان تجارب تلخی از گذشته دارد.

آقای غنی افزود که آگاهی از جایگاه حقوق بشر و باور به ارزش‌های حقوق بشری، نخستین مرحله برای اجراء و تحقق این ارزش‌هاست.

او گفت که گام‌های بعدی، الزام به رعایت این قواعد از مجرای قوانین و ایجاد مکانیسم‌های اجرائی و ضمانتی است تا موضوع حقوق بشر از حد رویا و آرزو فراتر رفته و به روند عملی تبدیل شود.

آقای غنی گفت که باید این اطمینان به وجود بیاید که امکان تعرض به حریم خصوصی مردم وجود ندارد و کسی نمی‌تواند به حقوق آنان در عرصه عمومی دست‌درازی کند.

او گفت که با توجه به رشد نهادهای امنیتی و مدنی افغانستان، میزان قانون‌شکنی و نقض حقوق بشر نسبت به شرایط جنگی به صورت چشم‎گیر و امیدوارکننده‌ای کاهش یافته است.

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که دولت در هیچ معاهده و موافقت‌نامه‌ای این اجازه را ندارد که "حق‎العبد" را بخشش نماید.

او تاکید کرد که عدالت سرانجام تحقق‌یافتنی است و "شکستن حریم شریعت الهی و تعرض به حقوق بشر" بی‌جواب نخواهد ماند.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در این کنفرانس از رئیس جمهوری افغانستان خواست که برای حاکمیت قانون و خاتمه دادن به فرهنگ معافیت و تقویت ایجاد ارتباط مردم با دولت به موضوع حقوق بشر توجه بیشتر کند.

مطالب مرتبط