بازرس سیگار: مبارزه با فساد را باید در کنار نبرد با طالبان و داعش پیش برد

Image caption آقای سوپکو می‌گوید اداره اش ۲ میلیارد دلار پول دزدی شده را دوباره بدست آورده است

جان سوپکو، بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان می‌گوید که تلاش‌های نبرد با مخالفان نظامی و مبارزه با فساد با هم مرتبط هستند و اگر بخواهیم نبرد با طالبان و داعش در افغانستان توام با موفقیت باشد، باید با فساد نیز مبارزه جدی شود.

آقای سوپکو در گفت‌وگوی ویژه با بی‌بی‌سی گفت که مبارزه با این دو پدیده را نمی‌توان جدا از هم دانست.

جان سوپکو گفت که اداره او توانسته است تا کنون ۲ میلیارد دلار را که در جریان بازسازی افغانستان حیف و میل شده بود، بدست بیاورد.

براساس گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی، افغانستان پس از سومالی و کره شمالی، از نظر فساد در جایگاه سوم در جهان قرار دارد.

با این وجود آقای سوپکو می‌گوید که در سطح رهبری دولت افغانستان، اراده مبارزه با فساد دیده می‌شود.

رئیس سیگار می‌گوید: "اگر می‌خواهید در برابر طالبان یا داعش بجنگید، شما باید با فساد اداری نیز مبارزه کنید. اینها هردو یک نوع هستند. زیرا پول دزدی شده از قراردادها به کیسه طالبان و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان می‌ریزد."

حق نشر عکس .
Image caption دولت افغانستان اخیرا مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد را در چارچوب دادستان کل این کشور ایجاد کرده است

اداره سیگار در سال ۲۰۱۲ به هدف جلوگیری از فساد در مصرف پول‌های آمریکا در افغانستان ایجاد شد و به گفته آقای سوپکو، این اداره نه تنها صدها میلیون دلار را به خزانه آمریکا بازگشتانده، بلکه بیشتر از صد شهروند آمریکا را به دادگاه معرفی کرده که بیشترشان به زندان محکوم شده‌اند.

او می‌گوید که سیگار همه‌ای آنانی را که در مصرف پول آمریکا در افغانستان اقدام به فساد کرده‌اند، چه در داخل افغانستان و چه در خارج از این کشور، دنبال می‌کند.

او گفت در خارج افغانستان نیز این اداره میلیون دلاری را که در نتیجه فساد ضایع شده بود، دوباره بدست آورده است.

جان سوپکو می‌گوید: "ما همیشه در تعقیب افراد دخیل در فساد هستیم. در یک مورد ما توانستیم ۷۰ میلیون دلار را که از قراردهای آمریکا در افغانستان دزدی شده بود،در آمریکا و اروپا دوباره بدست بیاوریم."

او از افغان‌هایی که در روند بازسازی کشورشان برای مبارزه با فساد همکاری کرده‌اند، تمجید کرد و از دیگر افغان‌ها نیز خواست تا در این زمینه همکاری کنند.

بازرس اداره سیگار در مورد این انتقادها که مبارزه علیه فساد در افغانستان بسیار با آهستگی پیش می‌رود، گفت: "مبارزه علیه فساد اداری برنامه‌ای نیست که فورا تمام شود. به وقت زیاد نیاز دارد. ما خود در آمریکا علیه فساد مبارزه طولانی کردیم و وقت زیادی گرفت."

آقای سوپکو گفت که این مبارزه تنها زمانی پیروز می‌شود که برای آن عزم و اراده وجود داشته باشد و به گفته او در رهبری کنونی دولت افغانستان این عزم دیده می‌شود.

او گفت امیدوارم مقامات افغانستان پیش از آنکه حوصله جامعه بین‌المللی در مورد کمک به افغانستان به پایان برسد، گام‌های استوار بردارند.

افغانستان از سال ۲۰۰۲ تاکنون حدود ۱۰۸ میلیارد دلار کمک جهانی دریافت کرده است.