بازداشت مردی در ولایت ننگرهار که 'همزمان با دو خواهر ازدواج کرد'

ننگرهار
Image caption این دختر مدعی است که داماد بدون طلاق او با خواهر ۱۳ ساله‌اش عقد کرده است

به گفته منابع پلیس ننگرهار مردی که متهم است در یک شبانه روز دو خواهر را به نکاح (عقد) خود در آورده، خودش را به پلیس تحویل داده‌است.

به گفته پلیس، این مرد در شب عروسی و پس از آنکه مدعی شد همسرش باکره نیست، او را به خانه پدرش فرستاد و خواهر کوچک او را به زور با خود برد.

پلیس می‌گوید ۶ تن در پیوند با این رویداد بازداشت شده‌اند.

به گفته منابع پلیس، دو خواهر کوچک و بزرگ در ۲۴ ساعت به نکاح یک مرد درآمدند.

خانواده این دختر می‌گوید دامادشان پس از بردن عروس به خانه‌اش، او را متهم کرد که باکره نیست و او را به خانه فرستاد و در بدل او، خواهر ۱۳ ساله‌اش را با ضرب و شتم و زور با خود برد و سپس نکاح (عقد) کرد.

در مقابل، داماد گفته است که اول خواهر بزرگ را طلاق داده و سپس خواهر کوچک را نکاح کرده‌است.

براساس قانون اساسی افغانستان، ازدواج افراد زیر سن ممنوع است. خواهر بزرگ حالا به خانه امن در شهر جلال‌آباد پناه برده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption مادر عروس را در حالی دیدم که اشک از چشمانش جاری بود

وقتی خواهر بزرگ را دیدم، چهره‌اش را با چادر سیاه پوشانیده بود.

او گفته داماد را رد کرد و گفت:"مرا طلاق نداده و در یک شب خواهرم را نیز به خود نکاح کرده. در کدام قانونست که یک مرد در یک شب دو خواهر را به خود نکاح کند. مردم می‌گویند که مرا طلاق داده اما شخصاً به من نگفته که طلاق هستی."

مادرکلان/مادربزرگ این دختر درباره رویداد بردن خواهر کوچکتر او چنین گفت: "با رینجر (ماشین نظامی) آمدند و با موتر و سلاح ما را محاصره کردند. همه چیز را از خانه به بیرون انداختند. گوشواره و دست بندم را کشیدند. کودکان گریه می‌کردند. پیاله‌ها و شیشه‌ها را شکستاندند. چون شب بود، نشناختم که کی هستند. تقریبا ۲۰ نفر بودند. شش نفر شان وارد این اتاق شده بودند و متباقی بیرون ایستاده بودند."

عمه این عروس که در شب عروسی‌اش با او به خانه داماد رفته بود، درباره حادثه آن شب گفته است: "در شب عروسی با عروس خانه داماد رفتم تا رسم را به جا کنم. خوابیده بودم. مرا بیدار کردند و دیدم که همه بچه‌ها در اتاق عروس بودند. تفنگ را به سوی عروس گرفته بودند و به دیگران اخطار میدادند که خاموش باشید. سر عروس تهمت می‌کرد. شاید در دلش حرفی بود که چنین می‌کرد. آنها اتهام وارد کرده بودند اما عروس سالم بود، به من معلوم است و به خدا. زیاد زاری کردم. هیچکس صدایم را نمی‌شنید."

دادستانی و پزشک قانونی شهر جلال آباد گفته‌اند که دختر بزرگ باکره بوده‌است.

Image caption مادر بزرگ این دختر می‌گوید تعداد زیادی افراد مسلح برای بردن خواهر دوم شب هنگام به خانه آنها حمله کردند

دختر بزرگ خانواده که ۱۶ سال دارد، به گفته اعضا خانواده‌اش دو سال قبل با این مرد نامزد شده بود و سه ماه پیش آنها عروسی کردند.

ملای (روحانی) که عقد خواهر دوم را برای داماد خوانده، حالا در این پرونده شامل شده‌است. این ملا می‌گوید از نکاح دختر بزرگ با این مرد آگاه نبوده است.

این روحانی می‌گوید: "برایش گفتم که در شریعت چیزی به نام بدل وجود ندارد. اما هر دو طرف در حضور شاهدان گفتند که این کار به رضایت خود ما صورت می‌گیرد. اما من قبلا هم گفتم و حالا هم می‌گویم که در اسلام چیزی به نام بدل وجود ندارد."

خانواده این دو خواهر می گویند که از انتقام‌جویی خانواده داماد ترس دارند. پدر این دو خواهر از چند روز بدینسو به کابل رفته و هر دری را برای چاره جویی دق الباب می‌کند.

پدر دختران می‌گوید:" من از رئیس جمهور اشرف غنی می‌خواهم به پرونده دختر دومم، که برایش در زمان مبارزات انتخاباتی کمپاین می‌کرد، رسیدگی کند تا درد یک بیچاره مداوا شود. رئیس جمهور باید والی‌اش را بپرسد که در باره حادثه پنجاه و پنج روز قبل که در ولسوالی خیوه اتفاق افتاد، تو چه کردی؟ عاملان قضیه باید بازداشت شوند."

Image caption داماد با میانجی گری بزرگان قومی خود را تسلیم پلیس کرده است

دولت افغانستان هیاتی را برای بررسی این قضیه موظف کرده است. هیاتی که امروز اعلام کرد داماد خود را به پلیس تحویل داده تا عدالت اجرا شود. داماد با میانجی‌گری بزرگان قومی چنین تصمیمی گرفته، می‌گوید همسرش باکره نبود و او را به خانه پدرش فرستاد.

او می‌گوید:" بعد از مراسم عروسی- ۱۲ شب بود که دیدم دختر باکره نیست. حوالی ساعت یک به پدرش زنگ زدم. پدر و پدرکلان و چند نفر زن از خانواده‌اش به خانه ما آمدند."

سید عبدالغفار سیدزاده رئیس مبارزه با جرایم جنایی وزارت امور داخله/کشور افغانستان که ریاست هیات تحقیق را به عهده دارد، می‌گوید مقامات محلی در ولسوالی خیوه در رسیدگی به شکایت این خانواده سهل انگاری کرده‌اند.

دولت می‌گوید در صدد بازداشت تمامی۱۶ فرد دخیل در این قضیه است. خانواده این دو دختر گفته که هنگام بردن دختر سیزده ساله شان بیست مرد مسلح به خانه شان وارد شده بود.

این خبر واکنشهای زیادی را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث شد، ولی تاکنون رای نهایی دادگاه مشخص نیست و دولت گفته که اتهام‌های دو طرف را بررسی خواهد کرد.

Image caption ولسوالی خیوه ننگرهار در شرق افغانستان