'طالبان' یک زن را در ولایت بادغیس تیرباران کرد

زن حق نشر عکس AFP
Image caption خشونت با زنان در جامعه به شدت سنتی و مردسالار افغانستان موضوعی است که نهادها و سازمانهای زیادی برای ریشه‌کنی آن تشکیل شده، ولی کمتر موفقیت داشته‌اند

مقام‌های ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان تایید کرده‌اند که گروه طالبان زنی را در این ولایت براساس حکم دادگاه صحرایی تیرباران کرده است.

عبدالرئوف تاج، فرمانده پلیس بادغیس روز دوشنبه (۲۹ قوس/آذر) به بی‌بی‌سی گفت که طالبان این زن ۲۵ ساله را عصر پریروز (۲۷ قوس) در منطقه "دایزنگی" این ولایت در ملاً عام با شلیک گلوله کشتند.

آقای تاج افزود که این زن دوبار ازدواج کرده بود، و طالبان ظاهراً در پی شکایت شوهر نخست او اقدام به اعدام این زن کردند.

اما گروه طالبان دست داشتن در این حادثه را رد کرده است.

فرمانده پلیس بادغیس گفت که مقتول حدود شش ماه پیش به دلیل نارضایتی از شوهر نخست خود طلاق گرفت و با مرد دیگری ازدواج کرد، اما شوهر اولش با مراجعه با گروه طالبان، موضوع طلاق همسرش را انکار و خواستار مجازات او شد.

اما محمدناصر نظری، عضو شورای ولایتی بادغیس گفته که شوهر پیشین این زن با طلاق موافق بوده و در زمان طلاق در ایران بوده و از همان جا از طریق وکیل خودش او را طلاق داده بود.

به گفته او اما این مرد پس از بازگشت از ایران، به طالبان مراجعه کرد و دریافت که طلاق او را قبول ندارد. این نماینده شورای ولایتی افزود در حالی که این زن دو فرزند داشت، طالبان دستور دادند که او از شوهر دومش جدا شود و به خانه پدرش برود.

آقای نظری همچنین گفت که این زن تا شب بیست و هفتم قوس/آذر در خانه پدرش بود، اما پس از آن طالبان او را براساس حکم دادگاه صحرایی اعدام کرد.

محلی که این اعدام صورت گرفته از کنترول دولت افغانستان بیرون و تحت کنترل طالبان است.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت که آنها دو مرد را به اتهام دست داشتن در این حادثه دستگیر کرده‌اند.

او گفته که این زن به دلیل "دشمنی‌های خانوادگی" اعدام شده است.

Image caption طالبان هنوز درباره اعدام زن مقتول در بادغیس اظهار نظر نکرده است

اعدام صحرایی طالبان در افغانستان حرف تازه‌ای نیست. در شماری از مناطق افغانستان هرازگاهی زنان در چنین دادگاه‌هایی محکوم به اعدام می‌شوند، اما تلاش نهادها و سازمان‌های فعال در عرصه دفاع از حقوق زنان موفق به جلوگیری از تکرار چنین اعدام ها نشده‌اند.

طالبان در ماه سرطان (تیر) ۱۳۹۱ یک زن را به اتهام "زنا" در منطقه غوربند ولایت پروان در شمال کابل تیرباران کردند که واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشت.

در ماه جدی ۱۳۹۴ نیز یک زن ۴۲ ساله در منطقه تحت کنترل طالبان در ولایت شمالی سرپل به اتهام مشابهی تیرباران شد، ولی هیچ گروهی به صورت رسمی مسئولیت آن را به عهده نگرفت.

مطالب مرتبط