هرات و خراسان رضوی بیشتر به هم نزدیک می‌شوند

هرات
Image caption هرات به شهر جامی شهرت دارد

پس از برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، زمینه برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی بین افغانستان و ایران بیشتر از گذشته فراهم شده است.

تصور می‌شود در ماه‌های اخیر روابط سیاسی این دو کشور تنوعی بیشتر یافته و حالا مسایل مهم فرهنگی در اجندای مقام‌های دو کشور مطرح می‌شود.

اخیرا در حاشیه نمایشگاه صنعتی ایران در دیدار والیان هرات و خراسان رضوی توافق شد تا دانشگاه‌های خراسان رضوی، در زمینه ایجاد واحد گردشگری و باستانشناسی در دانشگاه هرات همکاری کنند.

محمد آصف رحیمی، والی هرات از انجام تفاهم‌های تازه سخن گفت.

آقای رحیمی گفت: "تفاهم شد تا دانشگاه‌های استان خراسان رضوی در جهت ایجاد دیپارتمنت(واحد) گردشگری و باستانشناسی در ساختار دانشگاه هرات همکاری نمایند."

Image caption به گفته منابع محلی هرات این ولایت بیش از هفتصد بنا و ساحه‌ای باستانی دارد

آقای رحیمی افزود: "قرار بر این شد که در آینده نمایشگاه‌های هنری، شب‌های شعر، همایش‌ها و جشنواره‌های مشترک فرهنگی در ولایت هرات و استان خراسان رضوی به گونۀ دو جانبه برگزار شود."

هیات ایران به ریاست علی رضا رشیدیان، والی خراسان رضوی به هرات آمده بود. آقای رشیدیان گفت هرات می‌تواند "قطب گردشگری منطقه" باشد.

آقای رشیدیان گفت: "ولایت تاریخی هرات این ظرفیت را دارد که به یک قطب گردشگری در منطقه تبدیل شود. لازمه این کار ظرفیت سازی و همکاری‌های لازم بین دو طرف است."

این دو کشور در زمینه‌های مختلف فرهنگی دارای مشترکات فراوانند. دارایی‌های که در سایه مناسبات سیاسی کمتر به صورت مثبت مورد توجه قرار می‌گیرند.

Image caption گفته می‌شود که شماری زیادی از بناهای هرات در سال‌های جنگ به شدت آسیب دیده و نیاز به مرمت دارند

شماری از کارشناسان مسایل فرهنگی در هرات با آنکه شروع همکاری‌های گسترده فرهنگی بین کشورهای همسایه را مفید و مهم می‌خوانند، بر احتیاط بیشتر در ایجاد رابطه‌های فرهنگی با کشورهای منطقه تاکید می‌کنند.

فضل‌الرحمن فقیهی، نویسنده و استاد دانشگاه هرات بر اهمیت جایگاه هرات و بلخ در جغرافیای خراسان بزرگ تاکید دارد و می گوید: "سابقه و ریشۀ فرهنگ این سرزمین را هر یک از کشورها می‌خواهند که به نام خود رقم بزنند.".

هرات به گفته مقام‌های محلی، بیش از هفتصد بنا و ساحه‌ای باستانی دارد. گفته می‌شود که شماری زیادی از بناهای هرات در سال‌های جنگ به شدت آسیب دیده و نیاز به بازسازی دارند.

در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای بازسازی آثار باستانی و رونق بخشیدن به صنعت گردشگری شروع شده، لیکن نتایج این کوشش‌ها بیش از هرچیز دیگر به وضعیت امنیتی در هرات بستگی دارد.

هرات با آنکه در مجموع از ولایت‌های نسبتاً امن افغانستان به شمار می‌رود، اما هنوز دسترسی به خیلی از بناهای باستانی در مناطق دور دست کار دشوار است.

مطالب مرتبط