'نفوذی طالبان' در قندوز یک فرمانده و چهار سرباز 'خیزش مردمی' را کشت

حق نشر عکس .
Image caption در چند سال اخیر موارد زیادی از حملات سبز علیه سبز در مناطق مختلف افغانستان گزارش شده است

مقام‌های محلی در شمال افغانستان گفته‌اند که یک فرد نفوذی طالبان در میان یک واحد نیروهای "خیزش مردمی"، فرمانده این واحد و چهار سرباز را کشته است.

حیات‌الله امیری، ولسوال (فرماندار) خان‌آباد ولایت قندوز به بی‌بی‌سی گفت که این فرد ساعت ۱:۳۰ بامداد روز شنبه (۴ جدی/دی) با شلیک گلوله فرمانده و همکارانش را کشت.

آقای امیری افزود که فرد مهاجم از مدت‌ها پیش تحت فرمان این فرمانده کار می‌کرد و اعتماد او را کسب کرده بود.

به گفته این مقام محلی دولتی، مهاجم پس از قتل این پنج نفر در خان‌آباد، سلاح‌ها و تجهیزات همکارانش را با خود برده و به گروه طالبان پیوسته است.

آقای امیری گفت که به دلیل نبود تشکیلات و سازماندهی منظم در میان نیروهایی که خیزش مردمی خوانده می‌شوند، احتمال نفوذ گروه طالبان همواره وجود دارد.

به گفته او، این نیروها تشکیلات رسمی ندارند و افرادی که در محلات ناآرام علیه گروه طالبان سلاح به دست می‌گیرند، این نیروها را تشکیل می‌دهند و هیچ‌گونه حقوق و جنگ افزار از دولت نمی‌گیرند.

به این گونه حملات معمولاً حملات "سبز علیه سبز" گفته می‌شود، چرا که نیروهای مسلح افغانستان به‌ویژه ارتش کلاه سبز دارند و رنگ سبز نشانه مشخص این نیروها دانسته می‌شود.

در چند سال اخیر موارد زیادی از حملات سبز علیه سبز در مناطق مختلف افغانستان گزارش شده است و حتی در مواردی از حملات سبز علیه آبی نیز خبر داده شده است.

کلاه آبی‌ها به نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان گفته می‌شود.

موضوعات مرتبط