کارگران افغان و دغدغه‌های ایمنی در کار

Image caption قانون کار کارفرمایان را مکلف به تامین وسایل ایمنی و آموزش کارگران کرده است

ده‌ها ساختمان در نقاط مختلف افغانستان به‌ویژه در شهرهای بزرگ مانند کابل در حال ساخت‌وساز هستند و برای ساخت آن‌ها هزاران کارگر مشغول کار هستند. یکی از مسایل مهمی که زندگی کارگران با آن گره خورده، استفاده از وسایل ایمنی در جریان کار است.

اما در افغانستان برای کارگرانی که مشغول کارهای ساختمانی هستند، کم‌تر امکانات ایمنی در اختیارشان قرار می‌گیرد. بازار محدود کار و عدم ایمنی در کار، کارگران را در حالت ناگزیری قرار داده تا از کارفرمایان در مورد وسایل ایمنی در محل کارشان نپرسند.

جاوید رنگمال، کارگری است که به دلیل داشتن شغلی خوشحال است. او در طبقه هشتم یکی از ساختمان‌های در دست ساخت در کابل کار می‌کند، اما در عین زمان از به دلیل نبود وسایل ایمنی در محل کار نگران جانش نیز است. او با تبسم می‌گوید: "چی کنیم؟ وضعیت کار در افغانستان همین گونه است."

Image caption تا حال آمار دقیقی از کارگرانی که در جریان کار آسیب دیده اند، وجود ندارد

وقتی به یکی از نقطه‌های شهر کابل برای دیدن وضعیت کارگران رفتم، ده‌ها کارگر را دیدم که در طبقه‌های هفتم و هشتم این ساختمان نوساز بدون لوازم ایمنی مانند کمربند و کلاه مشغول کار هستند. رنگمال‌ها/نقاش‌هایی که در آن ساختمان کار می‌کنند، با یک دست از لوله خوازه/داربست گرفته و با دست دیگر رنگ می‌کنند. اندک بی‌توجهی می‌تواند زندگی هر یک از آن‌ها را با خطر مواجه کند.

هرچند تا حال آمار دقیقی از تعداد کسانی که در جریان کار در افغانستان آسیب دیده‌اند در دست نیست، اما نظر به این که کارگران در افغانستان کم‌تر از وسایل ایمنی استفاده می‌کنند، میزان رویدادهایی که منجر به آسیب دیدن کارگران شده، زیاد است.

معروف قادری، رئیس اتحادیه ملی کارگران افغانستان می‌گوید ارزش جان انسان درافغانستان نادیده گرفته می‌شود. او که خود را مدافع حقوق کارگران در افغانستان می‌داند، دولت را مسئول جان کارگران می‌داند. آقای قادری می‌گوید با شرکت‌ها و افرادی که از حقوق کارگران را نقض می‌کنند، باید برخورد مسئولانه صورت گیرد و برای محاکمه خلافکاران دادگاه ویژه کار ایجاد شود.

Image caption محمد بلال، کارفرما: ما وسایل ایمنی را آماده می‌کنیم، اما بعد می‌بینیم که کارگران از آن استفاده نکرده‌اند

قانون کار افغانستان در مورد ایمنی در جریان کار چنین وضاحت داده: "مسئول اداره مکلف است قواعد فنی ایمنی، حفظ سلامت محیط تولید، آتش‌نشانی، عرضه خدمات اولیه طبی و سایر قواعد حفاظت کار را به صورت مداوم به کارکنان آموزش دهد".

براساس این قانون، کارفرمایان موظف هستند در صورت بروز حادثه‌ای، کارگران را به بیمارستان منتقل و هزینه درمان آن‌ها را فراهم کنند.

در همین حال، مقامات وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان می‌گویند قانون کار افغانستان در مورد ایمنی در جریان کار صراحت داردف اما برخی از کارفرمایان در قبال آن بی‌مسئولیتی میکنند.این مقام‌ها تاکید می‌کنند که با چندین مورد تخلف از شرایط ایمنی در جریان کار برخورد جدی کرده‌اند.

مشکل ایمنی تنها به همین چند موضوع خلاصه نمی‌شود، بلکه کارفرمایان کارگران را نیز مقصر می‌دانند، چرا که به گفته آنها، کارگران در جریان کار سهل‌انگاری می‌کنند و از وسایل ایمنی استفاده نمی‌کنند.

محمد بلال، مسئول یکی شرکت‌های ساختمانی در کابل، می‌گوید: "ما وسایل ایمنی را آماده می‌کنیم، اما بعد می‌بینیم که کارگران از آن استفاده نکرده‌اند."

پایین بودن ظرفیت و مهارت مشکل دیگری است که اکثر کارگران از آن رنج می‌برند. هنوز بیشتر آن‌ها روش استفاده از وسایل کار را بلد نیستند و دلیل آن را هم نبود برنامه‌های آموزشی از سوی نهادهای کارگری و وزارت کار می‌دانند.