انتقاد افغانستان از دعوت نشدن به نشست سه جانبه مسکو

حق نشر عکس MFA
Image caption بررسی وضعیت افغانستان در غیاب افغان‌ها، ولو با نیت نیک صورت گیرد، نمی‌تواند به بررسی واقع‌بینانه وضعیت کمک کند

در آستانه برگزاری نشست سه‌جانبه روسیه، چین و پاکستان در مسکو درباره افغانستان، حکومت این کشور واکنش منفی نشان داده است.

این نشست قرار است فردا (سه‌شنبه، ۷ جدی/دی) در باره بررسی راه‌های تامین صلح و ثبات در افغانستان با حضور مقام‌های روسی، چینی و پاکستانی در مسکو برگزار شود، اما از دولت افغانستان در این نشست دعوت نشده است.

احمدشکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: "بررسی وضعیت افغانستان در غیاب افغان‌ها، ولو با نیت نیک صورت گیرد، از یک طرف نمی‌تواند به بررسی واقع‌بینانه وضعیت کمک کند و از طرف دیگر، سوال‌های جدی را در خصوص هدف این نوع مجالس نزد افغان‌ها به وجود می‌آورد."

آقای مستغنی تاکید کرد که وزارت خارجه کشورش "ابهام در مورد هدف این مجلس و عدم هماهنگی با افغانستان" در این خصوص را "نگران‌کننده" می‌داند و از برگزارکنندگان آن توضیح می‌خواهد.

در همین حال، شماری از اعضای مجلس سنای افغانستان نیز به صورت هماهنگ با حکومت این کشور نسبت به برگزاری این نشست در غیاب نمایندگان دولت این کشور واکنش منفی نشان داده‌اند.

حسیب‌الله کلیم‌زی، نائب‌رئیس دوم مجلس سنا گفته است که هر نوع گفت‌وگو درباره آشتی با شورشیان باید با مدیریت و زیر نظارت دولت افغانستان صورت گیرد.

آمنه افضلی عضو این مجلس برگزاری نشست ماسکو را مغایر عرف دیپلماتیک دانسته و تاکید کرده که برگزاری چنین نشستی "مشروعیت ندارد".

به تازگی روسیه از داشتن ارتباط با گروه طالبان پرده برداشته، ولی این امر واکنش تند دولت افغانستان را به دنبال داشته است.

دولت افغانستان بارها دولت پاکستان را متهم به حمایت از گروه طالبان کرده، اما مقام‌های دولت پاکستان این اتهام را بی‌بنیاد دانسته‌اند.

چین در سال‌های اخیر نسبت به تأمین ثبات در افغانستان فعالیت‌های قابل توجهی داشته، در حالی که در چند سال پیشتر توجه آن بیشتر بر سرمایه‌گذاری در بخش اقتصادی این کشور متمرکز بود، ولی ناامنی در افغانستان این سرمایه گذاری‌های میلیاردی را با چالش مواجه کرد.

روسیه پس از سرنگونی رژیم طالبان در پاییز ۱۳۸۰، در قبال افغانستان سیاست فعالی نداشت، اما با افزایش ناامنی در این کشور و ظهور گروه دولت اسلامی (داعش) در افغانستان، خاموشی نسبی در مورد اوضاع این کشور کنار گذاشته است.

موضوعات مرتبط