'وزارتخانه‌های افغانستان برنامه‌ منظم برای مصرف بودجه ندارند'

Image caption رئیس سازمان صلح، دموکراسی و برابری گفت که وزارتخانه‌ها به دلیل نداشتن ظرفیت لازم برنامه‌ریزی راهبردی، توانایی افزایش بودجه توسعه و بعد مصرف آن را ندارند.

یک نهاد پژوهشی غیردولتی در افغانستان در گزارشی دریافته است که وزارتخانه‌های این کشور برای مصرف بودجه خود برنامه‌های منظمی ندارند.

سازمان "صلح، دموکراسی و برابری" این گزارش را روز دوشنبه (۶جدی/دی) منتشر کرد که در آن نوشته که وزارتخانه‌ها به دلیل نداشتن برنامه قادر به مصرف بودجه توسعه‌ای (عمرانی) خود نیستند.

محمدادریس عمرزاد، رئیس این سازمان به خبرنگاران گفت که وزارتخانه‌ها به دلیل نداشتن ظرفیت لازم برنامه‌ریزی راهبردی، توانایی افزایش بودجه توسعه‌ای و بعد مصرف آن را ندارند.

او افزود که برخی از طرح‌های عمرانی که باید در ظرف یک سال اجرا شوند، کار مقدماتی و تدارکاتی آن تا دو سال وقت می‌گیرد که این امر باعث نگرانی دولت و حامیان مالی آن شده است.

به گفته رئیس سازمان صلح، دموکراسی و برابری، نهادهای دولتی در مصرف بودجه عادی (جاری) که نیاز به برنامه‌ریزی پیچیده ندارد و شامل حقوق کارمندان، مصارف دفترهای مقام‌ها، هزینه سفرها و سایر امور ادارات می‌شود، با مشکل چندانی رو‌به‌رو نیستند.

بیشتر بخوانید

+ مجلس نمایندگان افغانستان بودجه ۱۳۹۶ را رد کرد

+ پایان روند استیضاح کابینه افغانستان با ابقا سه وزیر

+ مجلس افغانستان: وزیرانی که بودجه توسعه‌ای خود را مصرف نکرده استیضاح می‌شوند

در حالی که ناتوانی وزارتخانه‌ها در مصرف بودجه توسعه‌ای دولت افغانستان را با چالش مواجه کرده و مجلس نمایندگان هفت وزیر را به همین دلیل در ماه عقرب (آبان) سلب صلاحیت کرد، آقای عمرزاد از وزارت مالیه (دارایی) خواست که بودجه وزارت خانه‌ها را مطابق برنامه و استراتژی آن‌ها مشخص کند.

Image caption مجلس هفت عضو کابینه را به دلیل ناتوانی در مصرف بودجه سلب صلاحیت کرده است

او همچنین افزود که در تعیین سقف بودجه ملی سال ۱۳۹۶ "تناقض" نیز وجود دارد، چرا که به گفته او، از یک سو در طرح بودجه ۱۳۹۶ چهار درصد افزایش در نظر گرفته شده و از سوی دیگر، کسر بودجه بیشتر شده که می‌تواند نگران‌کننده باشد.

وزارت مالیه (دارایی) می‌گوید که درآمد داخلی امسال نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته، اما مسئولان سازمان صلح، دموکراسی و برابری به این باورند که درآمد داخلی افغانستان به گونه لازم افزایش نیافته و هنوز ۶۳ درصد بودجه ملی این کشور متکی به کمک‌های بین‌المللی است.

بر اساس یافته‌های این نهاد، سال گذشته ۴۰ درصد مجموع بودجه به بخش امنیت اختصاص داده شده بود، اما در طرح بودجه سال آینده این رقم به ۳۶ درصد کاهش یافته است.

مسوولان این سازمان این آمار را هنوز درشت می‌دانند و پیشنهاد می‌کنند که به عوض آن به بخش‌های بهداشت، آموزش و مراقبت از پروژه‌های زیربنایی، بودجه بیشتری اختصاص داده شود.

حکومت افغانستان بودجه ملی سال ۱۳۹۶ را برای تصویب به شورای ملی فرستاد، اما مجلس نمایندگان چند روز پیش آن را رد کرد. اعضای مجلس بودجه سال آینده را نامتوازن عنوان کردند و گفتند که در این بودجه به توسعه برخی از ولایت‌ها توجه نشده است.

طرح بودجه ۱۳۹۶ شامل ۴۶۶ میلیارد افغانی (حدود ۶.۶ میلیارد دلار) مشمول ۲۸۷ میلیارد افغانی (حدود ۴.۱ میلیارد دلار) بودجه عادی و ۱۷۸ میلیارد افغانی ( حدود ۲.۵ میلیارد دلار) بودجه توسعه‌ای است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط