سنای افغانستان مسئولان امنیتی را فراخواند

سنا حق نشر عکس PARLIAMENT
Image caption مجلس سنای افغانستان امروز مسئولان امنیتی را فراخواند

مجلس سنای افغانستان وزیران دفاع، داخله و رئیس امنیت ملی افغانستان را به نشست عمومی این مجلس فراخواندند.

نمایندگان سنا می‌گویند جنگ در این کشور افزایش یافته، فعالیت‌های گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش گسترده شده، شاهراه‌ها ناامن است و شمار حملات انتحاری در شهرها رو به افزایش است.

شماری از سناتوران می‌گویند که در حال حاضر در ۱۸ ولایت این کشور جنگ جریان دارد و برخی از نقاط در این ولایات در کنترل مخالفان دولت است.

اما مسئولان امنیتی می‌گویند که امسال به مخالفان مسلح دولت افغانستان تلفات سنگینی وارد کرده‌اند و نگذاشتند که مخالفان به اهداف شان برسند.

عبدالله حبیبی، وزیر دفاع افغانستان، در مجلس سنا گفت که نیروهای دفاعی افغانستان برای بهار آینده آمادگی راه اندازی عملیات‌های نظامی گسترده را می‌گیرند.

او همچنان افزود که آنها در فصل جاری زمستان نیز در قسمتی از کشور عملیات نظامی را اجرا می‌کنند، در بخش‌هایی احیای مجدد می‌کنند و برای شکست "دشمنان" در جنگ روانی نیز کار می‌کنند.

حضور و فعالیت داعش در برخی از ولایات نیز از نگرانی‌های جدی سناتوران بود و از مسئولان امنیتی خواستند که جلو فعالیت‌های این گروه را بگیرند.

وزیر دفاع افغانستان گفت که نیروهای امنیتی افغان در سال جاری در جنوب ننگرهار به خصوص در ولسوالی پچیراگام داعش را تا حد زیادی سرکوب کرده‌اند.

به گفته وی، عملیات اکنون علیه این گروه جریان دارد.

معصوم استانکزی، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان، نیز می‌گوید برای ختم جنگ در افغانستان، به "بسیج ملی نیاز" است و برای تامین ثبات سیاسی باید تلاش‌های همه جانبه صورت گیرد.

به گفته وی، رقابت‌های شخصی، قومی، سمتی و زبانی باعث شده که نظام سیاسی تضعیف شود و مخالفان دولت از آن به نفع خود استفاده کنند.

او همچنین در مورد وجود افرادی که برای مخالفان مسلح تسهیلات فراهم می‌کنند، هشدار می‌دهد و آنها را خطرناک‌تر از مخالفان مسلح می‌خواند.

وی تاکید می‌کند افرادی که برای فعالیت مخالفان مسلح زمینه‌سازی می‌کنند، آنها را در خانه‌هایشان پنهان می‌کنند و در خودروهایشان انتقال می‌دهند، باید مجازات سخت تر از مخالفان مسلح ببینند.

مقامات افغانستان از اصطلاح مخالفان مسلح برای طالبان و دیگر گروه‌های شورشی مسلح در افغانستان استفاده می‌کنند.

رئیس امنیت ملی افغانستان گفت که برای ریشه کن کردن جنگ در این کشور باید انگیزه جنگ نزد مخالفان تغییر داده شود و به آنها فهمانده شود که این جنگ "جهاد" نه بلکه کشتار انسانهای بی گناه است.

مبارزه با فساد، تطبیق قانون، آوردن اصلاحات در سطوح رهبری و به دادگاه کشاندن کسانی که از صلاحیت‌شان سوء استفاده کردند، از برنامه‌های دیگری بود که به گفته مسئولان حاضر در نشست امروز، نهادهای امنیتی برای بهبود وضعیت امنیتی روی دست دارند.

موضوعات مرتبط