'هزار چهره'؛ کمپین ترویج مطالعه کتاب در افغانستان

کتاب
Image caption هدف از کمپین هزار چهره، ترویج مطالعه کتاب است

دسته‌ای از جوانان در کابل، پایتخت افغانستان، کمپینی را زیر نام "هزار چهره کتابخوان" با هدف ایجاد کتابخانه‌ای رایگان راه‌اندازی کرده‌اند.

هدف این کارزار ترویج مطالعه کتاب است بویژه در زمانی است که فرهنگ مطالعه کتاب به دلیل استفاده از فن‌آوریهای تازه کم‌رنگ شده است.

این جوانان تحصیل کرده، فکر ایجاد این کتابخانه را از مشکلات زمان دانشجویی‌شان در سر داشته‌اند. انتظار این رضاکاران (داوطلبان) "جمع‌آوری هزاران جلد کتاب در بخش های مختلف است."

Image caption رضاکاران کمپین هزار چهره

این جوانان کتابخانه‌ای را در منطقه "کارته سه" شهر کابل ایجاد کرده اند. محل این کتابخانه از سوی یک شرکت به طور رایگان در اختیار آنها گذاشته شده است.

به گفته این جوانان آنها می‌کوشند تا در غنامندی منابع علمی افغانستان بحران‌زده و فرهنگ‌سازی مطالعه مردم در کشور سهم بگیرند؛ نسلی که هنوز از محرومیت رنج می‌برند.

در حالی که ادامه جنگ، چهار دهه زندگی بسیاری از افغانها را زیر و رو کرده اما جوانان افغان از ادامه تحصیل و تعلیم دست نکشیده و راه را برای جوانان دیگر هموار می‌کنند.

Image caption صفحه کمپین هزار چهره کتابخوان در شبکه فیسبوک

رفیع بیان، کمپین هزار چهره کتاب خوان را در فیسبوک دنبال کرده تا کتاب‌های دست‌ داشته‌اش را از طریق این کتابخانه رایگان در اختیار دیگر دانشجویان قرار دهد.

او به ارزش مطالعه در جامعه افغانی که در آن شمار بیسوادان بیشتر است، پی برده و می‌گوید: "خواستم در فرهنگ سازی مطالعه از طریق این کمپین سهم بگیرم چون افغانستان برای آبادانی به نسل آگاه نیاز دارد."

علی بختیاری از برگزارکنندگان کمپین هزار چهره می‌‎گوید انتظار غنامندی این کتابخانه را از طریق اهدای کتاب‌های خوانده شده توسط جوانان تحصیل کرده، دارد.

آقای بختیاری می‌گوید: "این کمپین را از طریق فیسبوک و تماس تلفنی با جوانان تحصیل کرده راه انداختیم تا از آنها بخواهیم کتاب‌هایی را که مطالعه کرده‌اند به این کتابخانه بیاورند و کتاب‌هایی را که نیاز دارند از کتابخانه به شکل امانت ببرند و مطالعه کنند، ما در ظرف کمتر از سه ماه موفق شدیم کتاب‌های زیادی را جمع آوری کنیم."

Image caption تاکنون در نتیجه این کمپین هفتصد کتاب جمع آوری شده است

از آغاز فعالیت این گروه تاکنون حدود هفت صد جلد کتاب جمع آوری شده است.

ناجیه علیزاده از اعضای این گروه می‌گوید: "فرهنگ مطالعه کتاب در میان جوانان کم رنگ است و جوانان دانشجو متکی به جزوه‌هایی هستند که در دانشگاه‌ها می‌خوانند و کتاب‌های دیگر را مطالعه نمی‌کنند."

به گفته وی، کمپین هزار چهره قرار است هزار چهره کتابخوان را معرفی کند تا دیگر جوانان از آنها الهام بگیرند و به اندوخته‌های عملی شان از طریق مطالعه بیفزایند.

Image caption مسئولان کمپین امیدوارند هزارها جلد کتاب جمع آوری کنند

در سال‌های اخیر فعالیت‌های رضاکارانه جوانان برای ایجاد کتابخانه در ولایات مختلف افغانستان خوب جا افتاده است.

عطالله ویسا در شش سال گذشته بیش از ۵۰ هزار جلد کتاب را از افغانها در داخل و خارج کشور جمع‌آوری کرده و هفت کتابخانه در ولایات جنوبی و جنوب شرقی ایجاد کرده است.

آقای ویسا در ابتدا کتابخانه‌ای را در ولایت ناامن هلمند ایجاد کرد و از افغانها خواست برای ایجاد چندین کتابخانه رایگان با او کمک کنند.

او می‌گوید: "من در دورترین نقاط ولایات جنوبی و جنوب شرقی برای اهل مطالعه کتاب فرستادم و در نظر دارم چند کتابخانه دیگر به کمک تحصیل کردگان ایجاد کنیم."

Image caption جوانان می‌توانند به طور رایگان از این کتابخانه، کتاب به امانت بگیرند

فعالیت رضاکارانه فرهنگیان افغان در ولایات هلمند، قندهار، بامیان، خوست و برخی ولایات دیگر به منظور ترویج کتابخوانی برای بلندبردن سطح آگاهی مردم جریان دارد.

اما افغانستان هنوز در بخش آموزش عالی و مدارس مشکلات زیاد دارد از جمله کمبود کتاب برای دانش آموزان و دانشجویان.

با این وجود فعالیت‌های رضا کارانه جوانان افعان اما، امیدها را برای دست یابی قشر تحصیل کرده به منابع علمی زنده کرده است.

موضوعات مرتبط