گزارش‌های ضد و نقیض درباره علت سانحه هلیکوپتر ارتش در غرب افغانستان

حق نشر عکس Reuters
Image caption شمار هلیکوپترهای ارتش افغانستان مشخص نیست، اما مقامهای ارتش می گویند تعداد آنها "کافی" است (عکس از بایگانی)

یک مقام ارشد ارتش افغانستان تایید کرده که یک هلیکوپتر نظامی هنگام نشست در فرودگاه شیندند در غرب کشور منهدم شده است.

این هلیکوپتر دیروز (۶ جدی/دی) پس از بازگشت از انجام ماموریتی عادی از شهر هرات به پایگاه نظامی شنیدند، هنگام فرود دچار سانحه شد و به شدت آسیب دید.

خلبان (پیلوت) این هلیکوپتر پس از این سانحه در حساب کاربری فیسبوکش جزئیات این سانحه را نوشت و به دوستانش اطمینان داد که به او و سایر سرنشینان آن آسیبی نرسیده است.

او در این پست فیسبوکی تایید کرد که بمب مغناطیسی در این هلیکوپتر کار گذاشته شده بود، اما ساعاتی پس از پخش شدن این خبر، این پست فیسبوکی از صفحه این خلبان برداشته شد.

سخنگوی گروه طالبان در صفحه توییترش نوشت که افراد وابسته به این گروه یک هلیکوپتر ارتش را در نزدیک پایگاه نظامی شیندند ساقط کرده‌اند.

اما ژنرال شعیب، از فرماندهان نیروی هوایی افغانستان در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی هر نوع خرابکاری در وقوع این سانحه را رد کرد و گفت که این هلیکوپتر به دلیل "مشکلات فنی" در روی زمین دچار سانحه شده است.

به گفته این ژنرال نیروی هوایی ارتش، هلیکوپتر سانحه دیده هنگام نشست از خط پرواز منحرف شد و به یک مانع برخورد که باعث آسیب دیدن آن شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش افغانستان در جنگ با شورشیان به صورت روزافزونی متکی به استفاده از هلیکوپتر می شود

او افزود که یک گروه فنی ارتش به پایگاه نظامی شیندند اعزام شده تا چگونگوی وقوع این سانحه را بررسی کند.

این سانحه در حالی روی داده که گزارش‌ها حاکی از افزایش سانحه دیدن هلیکوپترهای ارتش افغانستان هستند.

روز نهم قوس/آذر ژنرال محی‌الدین غوری، فرمانده قول اردوی (سپاه) ۲۰۷ ظفر ارتش افغانستان در اثر سقوط هیلکوپتر حاملش در ولایت بادغیس، در شمال‌غرب کشور کشته شد.

ارتش افغانستان در جنگ با گروه‌های شورشی در سال‌های اخیر به صورت روزافزونی متکی به استفاده از هلیکوپترهای جنگی و غیرجنگی می‌شود.

ژنرال شعیب از ذکر تعداد هلیکوپترهای ارتش خودداری کرد، اما گفت که شمار آن‌ها به حدی است که بتواند نیازمندی‌های ارتش را مرفوع کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط