تیم ملی فوتبال زنان افغانستان؛ حضوری دوباره و امیدوار به آینده؟

تیم ملی فوتبال زنان افغانستان حق نشر عکس AWNFT
Image caption تیم ملی فوتبال زنان افغانستان

فوتبال در طی چند سال گذشته یکی از مهمترین رشته‌ها در سطح ورزش و جامعه افغانستان بوده است.

دست آوردها، افتخارات و حضور تیم ملی فوتبال افغانستان در بخش مردان، به خصوص حضور در تورنمنت‌‎های مهمی از جمله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و حضور در مرحله نهایی مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امارات، فوتبال را در افغانستان در میان مردم محبوب و ورزش اول کرده است.

اما تیم ملی فوتبال زنان افغانستان که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ در اولین دوره رقابت‌های قهرمانی جنوب آسیا شرکت کرد، تا هنوز به هیچ عنوان نتوانسته است جایگاه اصلی‌اش را در این مسابقات پیدا کند.

مشکلات فوتبال زنان در افغانستان

در افغانستان زنان با مشکلات فروانی روبه رو هستند که این مشکلات در اقشار و حوزه‌های مختلفی به وضوح دیده می‌شود. یکی از حوزه‌هایی که بانوان در طی چند سال گذشته به نحوی با آن دست و پنجه نرم کرده و با هزار دل و نا دل به آنان پرداختند، ورزش به خصوص فوتبال بوده است. در جامعه سنتی و نه چندان باز افغانستان، ورزش کردن برای بانوان یکی از سخت‌ترین کارها بحساب می‌آید. چالشی جدی که می‌تواند در بسیاری موارد حتی باعث بروز مشکلات خطرناکی نیز برای این بانوان شود.

یکی از مشکلات عمده و اساسی که در طی دسته‌کم ۱۰ سال گذشته بانوان علاقمند به فوتبال یا سایر رشته‌ها با آن سر و کار داشتند، حاشیه‌ها و تعصباتی بوده که در میان بعضی از خانواده‌های افغان وجود دارد. عدم اجازه و مخالفت شماری از فامیل‌ها به دلایل مختلف مهمترین سد مقابل بانوانی بوده است که می‌خواستند پا به پای مردان در میدان های ورزشی و فوتبالی حضور داشته باشند، اما این بانوان اسیر و قربانی تعصبات فکری شدند و شانس‌های بزرگی که می‌توانست برای ورزش افغانستان نیز در رده‌های ملی و جهانی ارزشمند باشند را از دست دادند.

برنامه‌های فدراسیون فوتبال افغانستان

فدراسیون فوتبال افغانستان به عنوان مهمترین نهاد حمایتی از فوتبال افغانستان در ۱۰ سال گذشته همواره در تلاش ایجاد فضا و بستر مناسب برای حضور بانوان در رشته فوتبال بوده است.

هر چند در نکاتی که در ابتدا به آن اشاره شد، خیلی‌ها از بانوان را برای حضور در مستطیل سبز فوتبال افغانستان ناامید می‌کند، اما خوب یا بد، کم یا زیاد، بانوان همواره در فضای فوتبالی افغانستان حضور داشته‌اند.

فدراسیون فوتبال افغانستان با ایجاد کمیته فوتبال زنان در کابل، زمینه حضور این زنان در فوتبال افغانستان را مهیا ساخت. کلاس‌ها و کارگاه آموزشی فراوانی در طی دو سال گذشته با کمک و حمایت فدراسیون جهانی و آسیایی فوتبال در کابل و شهرهای فوتبالی افغانستان در برگزار شد.

این کلاس های آموزشی هر چند نتوانست تاثیر زیادی در روند تشکیل فوتبال پایه بانوان و نسل های بعدی بگذارد، اما مهمترین تاثیرش تشکیل تیم‌های فوتبال باشگاهی در ولایت و ایجاد علاقه برای بانوانی بود که توانستند خود را به هر شکل ممکن به مستطیل سبز افغانستان نزدیک کنند.

حق نشر عکس .
Image caption لباس جدید تیم ملی فوتبال زنان افغانستان

تیم ملی فوتبال زنان افغانستان

تیم ملی فوتبال زنان برای نخستین بار و به صورت اساسی در سال ۲۰۰۷ با مخلوطی از بازیکنان داخلی و خارجی تشکیل شد. البته استارت تشکیل تیم ملی ۳ سال قبل و در سال ۲۰۰۴ زده شد، اما این شروع به هیچ عنوان انسجام قابل قبولی نداشت و نتوانست چارچوب اصلی تیم ملی فوتبال زنان افغانستان را تشکیل دهد.

فوتبال زنان در افغانستان از سال ۲۰۰۷ و با هدایت صبور ولی‌زاده در تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان به کارش آغاز کرد. تیم ملی زنان در همان سال با برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم ملی در کابل توانست چهره‌های برتر فوتبال زنان افغانستان را جلب کند و تیم جدید را تشکیل دهد.

این تیم در همان سال در یک تورنمنت فوتبالی در کشور پاکستان شرکت کرد که در اولین حضورش موفق به کسب مقام نائب قهرمانی در این تورتمنت شد.

سپس تیم ملی در اردوی های مختلفی در کشورهای اروپایی حاضر شد. به طور مثال میتوان به حضور و چند سفر تیم ملی به کشورهای آلمان و نروژ اشاره کرد.

افغانستان در طی سال های بعدی نیز با حضور در اردوهای تمرینی عازم کشورهای اردن، کویت و امارات شد. آخرین بار نیز تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان که در آن بازیکنان داخلی نیز حضور بیشتری داشتند، بنابر دعوت فدراسیون فوتبال ژاپن برای یک سفر کوتاه آموزشی راهی توکیو شد. سفری که بر اساس اعلام فدراسیون فوتبال، یک تحفه از سوی کمیته فوتبال زنان این کشور برای فوتبال زنان افغانستان در نظر گرفته شده بود.

مسابقات جنوب آسیا

حق نشر عکس AFP
Image caption تیم ملی فوتبال زنان افغانستان برای شرکت در بازیهای جنوب آسیا عازم هند شد

تیم ملی فوتبال زنان افغانستان برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ در اولین دوره رقابت های قهرمانی جنوب آسیا شرکت کرد. این مسابقات اولین تورنمنت رسمی بود که افغانستان پس از تشکیل تیم ملی، زنانش در آن حضور پیدا میکردند. در واقع افغانستان در سه دوره گذشته این مسابقات همواره حضور پیدا کرده است، اما به هیچ عنوان نتوانسته است جایگاه اصلی‌اش را در این مسابقات پیدا کند.

افغانستان در طی سه دوره گذشته و حضورش در این مسابقات با کسب نتایج نامطلوبی از رسیدن به مقام قهرمانی دور بوده است. تنها یک دوره آن هم در سال ۲۰۱۲ افغانستان با صعود به مرحله نیمه نهای در مقابل سریلانکا شکست خورد و از رسیدن به فینال مسابقات بازماند. این چهارمین حضور تیم ملی فوتبل بانوان افغانستان در رقابت های قهرمانی جنوب آسیا است.

سرمربی و کادر فنی جدید

تیم ملی فوتبال زنان همواره در طی ۹ سال گذشته با حضور مربیان مرد به کارش ادامه میداد. فدراسیون فوتبال افغانستان در اواسط سال ۲۰۱۶ طی قرار دادی با خانم کیلی لیندسی سرمربی آمریکایی به توافق رسید، تا او اولین سرمربی خارجی و زن تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان باشد.

کیلی لیندسی ۳۷ ساله، متولد ۹ سپتامبر ۱۹۷۳ اهل آمریکا است.

او با همکاری و توسط خالده پوپلزی که از بازیکنان با تجربه و با سابقه تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان است به فدراسیون فوتبال افغانستان معرفی شده است. لیندسی تجریه زیادی در عرصه مربی گری ندارد و هدایت تیم ملی فوتبال زنان اولین تجربه رسمی مربیگری او محسوب میشود.

او که در زمان بازیگری اش یک مدافع بوده است، ۴ بار نیز برای تیم ملی فوتبال زنان آمریکا در طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ به میدان رفته است. او هم اکنون مدرک مربی‌گری درجه A فیفا را در اختیار دارد. لیدنسی همراه با هیلی کارتر مربی دروازه‌بانها، جوول مرو فیزوتراپ و جان، مربی بدنساز تیم ملی، نخستین کادر فنی خارجی تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان را تشکیل می‌دهند.

البته در این رقابت‌های قهرمانی جنوب آسیا عبدالرزاق ممرک که سابقه هدایت تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان را نیز در کارنامه دارد به عنوان کمک مربی خانم لیندسی را همراهی خواهد کرد.

بازیکنان جدید و امیدواری برای درخشش

تیم ملی فوتبال زنان حالا با تشکیل چهره جدید و حرفه‌ای اش توانایی درخشش و دفاع از شخصیت اصلی فوتبال افغانستان در جنوب آسیا را دارد. آخرین بار افغانستان در سال ۲۰۱۰ به جمع ۴ تیم برتر رقابت ها صعود کرد اما با قبولی شکست در نیمه نهایی رسیدن به فینال را از دست داد.

حال باید دید با توجه به سرمایه گذاری فدراسیون فوتبال افغانستان و حضور نخستین کادر فنی حرفه‌ای روی نیمکت این تیم و حضور بازیکنان با تجربه، این تیم میتواند در این رقابت ها درخششی در خور نام و فوتبال افغانستان در حوزه جنوب آسیا داشته باشد، یا خیر.