طالبان از خروج رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد استقبال کرد

گروه طالبان حق نشر عکس .
Image caption نماینده گروه طالبان در قطر گفته است خارج شدن نام سران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل یک اقدام مهم در راستای صلح و ثبات در افغانستان است

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده که این گروه از درخواست کشورهای شرکت‌کننده در نشست سه‌جانبه مسکو برای خروج نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد استقبال می‌کند.

محمد سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در اعلامیه‌ای گفته که خارج شدن نام سران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل یک اقدام مهم در راستای صلح و ثبات در افغانستان است و "اینکه کشورهای منطقه واقعیت‌های میدانی در افغانستان را درک کرده‌اند و طالبان افغان را به عنوان یک قدرت سیاسی و نظامی شناخته‌اند، خوشحال کننده است."

نمایندگان روسیه، چین و پاکستان اخیرا در نشستی سه‌جانبه در مسکو اعلام آمادگی کردند که برای رسیدن به صلح در افغانستان، بعضی از چهره‌های گروه طالبان را از فهرست افراد مشمول تحریم خارج کنند.

رابطه طالبان با روسیه؛ 'بازی بزرگ' دیگری در راه است؟

نشست سه‌جانبه مسکو: بعضی از چهره‌های طالبان را از فهرست‌ تحریم خارج می‌کنیم

انتقاد افغانستان از دعوت نشدن به نشست سه جانبه مسکو

غنی: رهبر گروه طالبان در فهرست سیاه سازمان ملل درج شود

وزارت خارجه افغانستان در مورد نشست سه‌جانبه مسکو واکنش نشان داده و سخنگوی این وزارتخانه به بی‌بی‌سی گفت کشورهای دیگر حق درخواست خارج شدن طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل را ندارند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ماه گذشته از سازمان ملل خواست تا نام ملا هبت‌الله، رهبر طالبان را وارد فهرست‌ تحریم‌های این سازمان کند که بیانگر عقب‌گرد در گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان بود.

نشست سه‌جانبه مسکو در مورد وضعیت امنیتی افغانستان سه‌شنبه همین هفته در مسکو تشکیل شد که در آن از حکومت افغانستان دعوت نشده بود.

دعوت نشدن از دولت افغانستان در این نشست باعث اعتراض افغانستان شد. وزارت خارجه روسیه گفته که سه کشور شرکت‌کننده موافقت کردند که از افغانستان هم برای نشست‌های بعدی دعوت کنند.