پلنگ زخمی شده در غرب افغانستان 'مداوا و به حیات وحش برگردانده می‌شود'

حق نشر عکس Social Media
Image caption این عکس که به تایید اداره محیط زیست فراه، پلنگ زخمی را در اسارت شکارچیان مسلح نشان می‌دهد، واکنش‌های گسترده را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشته و کاربران با دست به دست کردن آن از مقام‌های فراه خواسته‌اند تا برای نجات و برگرداندن این پلنگ به حیات وحش اقدام کنند

اداره حفاظت از محیط زیست ولایت فراه در غرب افغانستان گفته پلنگیکه در ولسوالی/شهرستان پرچمن این ولایت هنگام شکار زخمی شده بود، مداوا و دوباره به آغوش حیات وحش برگردانده خواهد شد.

برکت‌الله بشیری، سرپرست این اداره به بی‌بی‌سی گفت: براساس اطلاعات ما، اکنون این پلنگ زخمی در فرماندهی پلیس پرچمن نگهداری می‌شود. ما با آنها هماهنگی کرده‌ایم که این پلنگ مداوا شود و دوباره رها شود.

آقای بشیری در مورد شکار پلنگ‌ها در افغانستان که از حیوانات حفاظت‌شده هستند، ابراز نگرانی کرده است.

به گفته مقام‌های افغانستان، پلنگ شکار شده در ولسوالی پرچمن فراه، یک نوع نوع پلنگ حفاظت شده و بسیار کمیاب است، نوعی از پلنگ که شمار آنها در این منطقه به گفته مسئولان، از شمار انگشتان دست هم تجاوز نمی‌کند.

عکسی که اداره حفاظت محیط زیست فراه تایید کرده، پلنگ زخمی را در اسارت شکارچیان مسلح نشان می‌دهد. انتشار این عکس واکنش‌های گسترده را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشته و کاربران با دست به دست کردن این عکس، از مقام‌های فراه خواسته‌اند تا برای نجات و برگرداندن این پلنگ به حیات وحش اقدام کنند.

حق نشر عکس AP Photo/Wildlife Conservation Society
Image caption به گزارش منابع محیط‌زیستی در 'دهلیز واخان' بدخشان افغانستان حدود ۱۴۰ پلنگ برفی، از پلنگ‌های بسیار کمیاب وجود دارند

این اداره هنوز نمی‌داند که این پلنگ چگونه شکار و زخمی شده اما در عکس منتشرشده، افراد تفنگدار اطراف این پلنگ دیده می‌شوند.

دو تن از این افراد یونیفورم نظامی به تن دارند.

بیشتر بخوانید:

+ پارک ملی واخان؛ پناهگاه پلنگ برفی افغانستان

+ آهوی نایاب افغانستان که از جنگ جان سالم به در برده است

+ شکار پرندگان و حیوانات کمیاب در افغانستان ادامه دارد

هنوز در ارتباط با شکار این پلنگ کسی بازداشت نشده و اداره حفاظت از محیط زیست فراه می‌گوید چند بار از مقام‌های محلی در ولسوالی پرچمن به صورت رسمی خواسته شده تا جلو شکار حیوانات کمیاب را بگیرند اما کمتر اقدامی در این زمینه دیده شده است.

آقای بشیری می‌گوید انقراض احتمالی برخی حیوانات کمیاب فراه نگران کننده است.

او افزود: "در تمام مناطق، مخصوصا در فراه که ناامنی بیشتر است، خیلی از حیوانات مجبور به ترک منطقه شده‌اند. افراد مسلح غیرمسئول به صورت بی‌رحمانه شکار می‌کنند و این یکی از علت‌های از بین رفتن اکثر حیوانات شده است."

شکار پلنگ در جهان و افغانستان غیرقانونی است ولی دلایل مختلف از جمله تجارت غیرقانونی جهانی پوست آن، موجب شده که شکارچیان در نقاط مختلف جهان به سراغ این حیوان کمیاب بروند.

در حالی‌که در ولایت غربی فراه، حضور افراد مسلح غیرمسئول علت اصلی کاهش شمار پلنگ‌ها خوانده می‌شود، در بدخشان در شمال افغانستان پلنگ‌ کمیاب برفی، در اثر فعالیت های انسانی، تجارت پوست و تعرض رمه داری به محیط زیست آنها، تهدید می‌شود. هرچند برخی از منابع در سالهای اخیر گفته‌اند که تدابیر محیط‌‌زیستی خطر انقراض پلنگ‌های خوش‌رنگ برفی را کاهش داده است.

حق نشر عکس AP
Image caption دهلیز واخان

موضوعات مرتبط