پایان یک دهه ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای افغانستان

لوگوی ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای افغانستان حق نشر عکس EUPOL
Image caption امروز (۳۱ دسامبر ۲۰۱۶) ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای افغانستان (ایوپول ) پس از یک دهه به پایان رسید.

ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای افغانستان (ایوپول - EUPOL)، امروز ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶، پس از یک دهه به پایان رسید. اما مقامات اتحادیه اروپا گفته‌اند که از اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی یک گروه مشاوران برای حمایت از پلیس افغانستان به این کشور بر می‌گردند.

ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای افغانستان در سال ۲۰۰۷ به منظور اصلاحات در اداره وزارت داخله/کشور افغانستان و مسلکی‌سازی (حرفه‌ای‌سازی) پلیس افغانستان ایجاد شد و بودجه سال ۲۰۱۶ این ماموریت حدود ۵۰ میلیون دلار آمریکایی بود.

این ماموریت از سال ۲۰۰۷ تاکنون در همکاری با دولت افغانستان برای تقویت خدمات "پلیس مردمی" در این کشور کار کرد.

از طریق تطبیق حاکمیت قانون و ایجاد اعتماد در میان مردم، نیروی پلیس می‌تواند نقش عمده در ایجاد ثبات در افغانستان داشته باشد، اما افزایش بی‌ثباتی و نبرد در افغانستان موجب شده که بخش عمده انرژی نیروی پلیس افغانستان به جای مبارزه علیه جرایم و تطبیق قانون، برای جنگ با شورشیان به مصرف برسد.

تاج محمد جاهد، وزیر داخله افغانستان در نشستی که دو هفته پیش برای پایان ماموریت اتحادیه برای اروپا افغانستان و اعلام تصمیم جدید این اتحادیه برای فرستادن مشاوران به این کشور در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شده بود، از نقش این ماموریت در بلند بردن ظرفیت پلیس افغانستان تقدیر کرد و از ایجاد "کالج کارمندان پلیس افغانستان" و "کالج مدیریت جرایم" به عنوان دستاوردهای مهم این ماموریت در افغانستان نام برد.

حق نشر عکس EUPOL
Image caption وزیر داخله/کشور افغانستان از نقش ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای حمایت از پلیس افغانستان تقدیر کرد

این دو نهاد که از سوی ایوپول برای افغانستان ایجاد شده، اکنون در چارچوب وزارت داخله افغانستان مشغول آموزش صدها کارمند این وزارت است.

آقای جاهد که در مورد چالش‌های امنیتی وضعیت کنونی افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که پیشرفت پلیس افغانستان در یک دهه گذشته باید در این چارچوب دیده شود که پلیس درین کشور به شدت در عملیات ضد شورش دخیل بوده و در عین زمان تلاش کرده تا خدمات مبارزه با جرایم و دیگر وظایف اصلی پلیس را نیز فراهم کند.

بیشتر بخوانید:

+ 'پلیس مردمی' در افغانستان تشکیل شد

+ زنان پلیس به مشکلات خانوادگی در افغانستان رسیدگی خواهند کرد

+ نیروهای امنیتی افغانستان؛ شمار و تجهیزات

+ ماموریت پلیس اتحادیه اروپا در افغانستان دو سال تمدید شد

او گفت: "همکاری میان پلیس و مردم حیاتی است. مردم باید احساس کنند که پلیس برای تأمین امنیت آنها کار می‌کند. ما مشغول کار هستیم تا رابطه میان پلیس و مردم را تقویت کنیم."

کنیث دین، فرمانده عملیات ملکی روابط خارجی اتحادیه اروپا در این نشست گفت که "ایوپول" بخشی از یک تلاش گسترده بین‌المللی برای ایجاد انواع خدمات امنیتی در افغانستان بود که اکنون دولت این کشور مدیریت آن را در اختیار دارد.

او گفت: "ما یکجا با دیگر همکاران بین‌المللی، بنیاد نیروهای امنیتی افغانستان را گذاشتیم تا این نیروها، افغانستان را به کشور بهتری تبدیل کنند."

او تأکید کرد که پایان ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای افغانستان، تنها پایان یک فصل است و به گفته او "سفر مشترک افغانستان و اتحادیه اروپا ادامه خواهد داشت."

پیا شترنوال، رئیس ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای افغانستان گفت افزایش شمار پلیس زن، بهبود ظرفیت آموزشی پلیس، افزایش ابتکارات ضد جرایم و تأمین روابط بین‌المللی پلیس افغانستان از مهمترین دستاوردهای این ماموریت در افغانستان است.

ماریتا یگر، معاون کمیسیون اروپایی در امور توسعه بین‌المللی نیز دراین نشست در مورد ادامه تعهدات اتحادیه اروپا در قبال افغانستان صحبت کرد و گفت: "این نشست پایانی ماموریت پلیس اتحادیه اروپا درست دو ماه بعد از نشست بروکسل در مورد افغانستان برگزار شده است. اتحادیه اروپا حمایت خود از دولت افغانستان را در زمینه حاکمیت قانون و پلیس از طریق دادن سالانه ۴۴ میلیون یورو به صندق "قانون و نظم افغانستان" که از جانب برنامه توسعه سازمان ملل مدیریت می‌شود، ادامه خواهد داد."

حق نشر عکس EUPOL
Image caption نشست پایان ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای افغانستان در ۱۴ دسامبر با حضور وزیر داخله افغانستان و مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد

تصمیم پایان دادن به ماموریت پلیس اتحادیه اروپا در افغانستان در نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا در دسامبر ۲۰۱۴ اتخاذ شد و تنها چند هفته بعد از آن ماموریت رزمی نیروهای بین‌المللی در افغانستان نیز پایان یافت و "ماموریت حمایت قاطع" برای آموزش، مشورت و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان دراین کشور آغاز شد.

پیا شترنوال، رئیس ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای افغانستان در گفت‌وگوی با روزنامه آمریکایی استریپس گفت: "فکر کنم شاید اکنون زمان مناسبی برای پایان این ماموریت نباشد اما تصمیم قبلا گرفته شده بود و تغییر دادن آن مشکل بود."

او افزود: "در ۲۰۱۴ وضعیت امنیتی افغانستان نسبت به حالا بسیار متفاوت به نظر می‌رسید و ما فکر می‌کردیم که کار به مراتب بیشتر از آنچه انجام شده، می‌توانیم انجام دهیم. در افغانستان ۷۰ درصد نیروهای پلیس مشغول نبرد هستند و برایشان واقعا ناممکن است که بر فعالیت‌های عادی متمرکز شوند."

شمار نیروهای پلیس افغانستان به حدود ۱۶۰ هزار نفر می‌رسد که در کنار حدود ۱۸۳ هزار نیروی ارتش و هزار مامور اداره امنیت ملی این کشور مشغول نبرد با شورشیان مخالف دولت و تأمین امنیت این کشور هستند.

جامعه بین‌المللی سالانه حدود ۴ میلیارد دلار برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان می‌پردازد و پس از ختم ماموریت رزمی نیروهای بین‌المللی در پایان ۲۰۱۴، مسئولیت کامل تامین امنیت افغانستان را این نیروها به عهده گرفته‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption در دو سال گذشته شمار تلفات پلیس افغانستان به صورت بی‌سابقه افزایش یافته است