مشکلات قرقیزهای افغان؛ زندگی ابتدایی بر بام دنیا

پامیر حق نشر عکس Getty Images
Image caption شغل باشندگان پامیر دامداری است

پامیر در ولایت بدخشان در شمال‌شرق افغانستان در مرز میان کشورهای چین، تاجیکستان و پاکستان قرار دارد. پامیر به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم شده و از دور افتاده‌ترین و سردترین نقاط افغانستان است.

این منطقه که به "بام دنیا" شهرت دارد، بیشتر کوهستانی و برفی است و به دلیل سرد بودن و صعب العبور بودن، در بخش عمده سال، راه‌هایش مسدود است. مردمان این سرزمین قرقیز و از ساکنان اصلی این محل محسوب می‌شوند که سالهاست در آنجا زندگی می‌کنند و شغل‌شان مالداری است.

مشکلات زندگی در این منطقه، باشندگان آن را شاکی ساخته و به کابل کشانده است. آنها با مقامات دولت دیدار کردند و شکایت‌شان را به گوش ارگ‌نشینان رساندند.

'دریا بای ' باشنده اصلی پامیر بدخشان که برای دیدار با رئیس جمهوری افغانستان به کابل آمده، می‌گوید اولین بار است به پایتخت افغانستان سفر کرده‌ است.

او به بی‌بی‌سی گفت باشندگان پامیر به دلیل نبود بیمارستان و امکانات اولیه زندگی، از ۵۰ سال بیشتر عمر نمی‌کنند.

او می‌گوید: "۶۰ سال پیش نفوس پامیر خُرد (کوچک) و بزرگ یک هزار و پنجصد نفر بود و حالا هم همان تعداد است."

به گفته وی، در پامیر بزرگ و کوچک دو مکتب/مدرسه بدون معلم و امکانات وجود دارد و این مکاتب به خاطر سرد بودن هوا، فقط در دو ماه سال؛ سرطان (تیر) و اسد (مرداد) به روی دانش‌آموزان باز است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مناطق پامیر کوهستانی است و اکثرا پربرف

رمضان پامیری از محدود باشندگان پامیر است که زمینه برایش مهیا شده و تحصیلاتش را ادامه داده است.

او می‌گوید پدر بزرگش از بزرگان پامیر بوده، از این رو به او فرصت فراهم شده تا مکتب برود و بعدا دانشگاه بخواند.

حالا او تصمیم گرفته به کشور ترکیه برود و در آنجا درس بخواند.

عبدالولی رشیدی یکی دیگر از نمایندگان مردم پامیر می‌گوید: "ما زندگی ابتدایی و ساده یک هزار سال پیش را داریم. در منطقه ما داد و ستد بیشتر با حیوانات صورت می‌گیرد. مراکز آموزش در منطقه ما وجود ندارد. نهادهای حکومتی مانند محکمه و پلیس در آنجا اصلا نیست. وسایل مدرن امروزی در پامیر وجود ندارد."

نمایندگان مردم قرقیز حداقل شش روز راه پرمشقت را گذراندند تا به کابل برسند و با رئیس جمهوری بنشینند.

حق نشر عکس Arg
Image caption نمایندگان مردم قرقیز چند روز پیش با رئیس جمهوری دیدار کردند

دیدار با رئیس جمهوری افغانستان

محمداشرف غنی چند روز پیش با بزرگان و نمایندگان قوم قرقیز ولایت بدخشان در ارگ دیدار کرد.

نمایندگان مردم قرقیز از حکومت خواستند که برای حل مشکلات‌شان، جاده، ساختمان برای مکاتب و شفاخانه‌ها اعمار شود و برای اطلاع دادن از مشکلات‌شان، نماینده‌ای از آنها در حکومت جذب شود.

در قانون اساسی افغانستان آمده: "ملت افغانستان متشکل از اقوام پشتون، تاجیک، هزاره، ازبک، ترکمن، بلوچ، پشه‌یی، نورستانی، ایماق، عرب، قرقیز، قزلباش، گوجر، براهوی و سایر اقوام است."

اما نمایندگان قرقیز گویا از خدمات دولتی که سایر افغان‌ها بهره‌مند هستند، محروم اند.

رئیس جمهوری افغانستان گفته است که براساس قانون اساسی، تمام اتباع افغانستان از حقوق مساوی برخوردار هستند و حکومت خود را برای تأمین حقوق مساوی و تسهیلات لازم برا تمام شهروندانش مکلف می‌داند.

او وعده سپرده که مسئولانی رای برای حل مشکلات مردم قرقیز موظف خواهد ساخت.

رئیس جمهور غنی همچنین از اعمار یک جاده به همکاری کشور چین در منطقه آنها خبر داد و گفت برای مطالعه این پروژه هیاتی به مناطق پامیر فرستاده شده است.

آقای غنی همچنین به وزارت سرحدات و قبایل افغانستان دستور داده که یکی از نمایندگان پامیریان به عنوان مشاور در این وزارت گماشته شود تا مشکلات مردمش را به زودترین فرصت با حکومت شریک سازد.

Image caption از راست به چپ: دریابای، عبدالولی رشیدی، رمضان پامیری

موضوعات مرتبط