'دعوت' حکومت افغانستان از فرمانده جدید ارتش پاکستان برای سفر به کابل

رئیس ارتش پاکستان
Image caption قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد ارتش پاکستان

ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان که شب گذشته به مناسبت سال نو میلادی (۲۰۱۷) با رهبران حکومت وحدت ملی تماس تلفنی گرفته بود، متعهد شد که با دولت افغانستان برای برقراری صلح و تأمین صلح در آن کشور و منطقه همکاری کند.

ژنرال جاوید باجوا که بتازگی ارتش پاکستان را به دست گرفته، در تماس تلفنی با اشرف غنی، رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی و جنرال قدم شاه شهیم، رئیس ستاد ارتش افغانستان اطمینان داد که برای برقراری صلح و تأمین صلح در افغانستان و منطقه تلاش خواهد کرد و تأکید کرد که صلح در این دو کشور برای ثبات منطقه بااهمیت است.

در پاکستان، رئیس ستاد نیروی زمینی از قدرتمندترین شخصیت‌های نظامی کشور محسوب می‌شود.

حق نشر عکس ARG and CEO
Image caption فرمانده ارتش پاکستان با رئیس جمهوری افغانستان (چپ) و رئیس اجرایی به مناسبت سال نو میلادی تماس تلفنی گرفت

سفر فرمانده آرتش پاکستان به کابل؛ دعوت رسمی یا خواست خود پاکستان؟

آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان گفته که در این تماس تلفنی، رئیس جمهوری افغانستان از رئیس ارتش پاکستان برای سفر به کابل دعوت کرده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در فیسبوک خود نوشت که آقای باجوا که "برای طرزکار آینده‌نگر تعهد سپرده، خواست تا به افغانستان سفر کند".

به گفته آقای مرتضوی، رئیس جمهوری افغانستان پیشنهاد ژنرال باجوا مبنی بر "طرز جدید کاری و سفر به افغانستان، منوط بر عملی سازی تعهدات پاکستان، گامی نیک دانسته است."

+ رئیس جمهوری افغانستان بازهم خواستار اقدام پاکستان برای بازگشت امنیت به کشورش شد

ریاست اجرایی افغانستان گفته که در این تماس تلفنی، رئیس اجرایی عبدالله تأکید کرده که برای تأمین امنیت و دست یافتن به توسعه و رفاه در منطقه، هردو کشور نیازمند "مبارزه جدی با دهشت‌افگنی و گروه‌های تبهکارند."

ژنرال راحیل شریف، رئیس پیشین ستاد ارتش پاکستان در زمان ماموریتش به کابل سفر کرده و در دیدار با رئیس جمهوری افغانستان در مورد تقویت مبارزه مشترک دو کشور علیه تروریسم و افراط‌گرایی در افغانستان، پاکستان و منطقه گفت‌وگو کرده بود.

دولت افغانستان مدعی است که پاکستان تاکنون به تعهداتش عمل نکرده است.