حفیظ منصور خواستار حمایت غنی از مبارزه با افراط‌گرایی شد

حق نشر عکس ARG
Image caption اعضای جمعیت فکر افغانستان، که چندی پیش از گسترش افراط‌گرایی در کشور انتقاد کردند، در دیداری با اشرف غنی، رئیس جمهوری خواستار حمایت او شده‌اند

اعضای جمعیت فکر افغانستان، که چندی پیش از گسترش افراط‌گرایی در کشور انتقاد کردند، در دیداری با اشرف غنی، رئیس جمهوری خواستار حمایت او شده‌اند.

دفتر آقای غنی در خبرنامه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده، اعلام کرده که در این دیدار روز دوشنبه (۱۳ جدی/دی) حفیظ منصور نماینده مجلس و از مسئولان این جمعیت از آقای غنی خواست که از برنامه‌های این جمعیت حمایت کند.

این جمعیت که با عضویت برخی از استادان دانشگاه و نویسندگان و همچنین شماری از دانشجویان سه سال پیش تشکیل شده، ظاهراً بدون وابستگی سیاسی در راستای گسترش خوانش "میانه‌روانه" از اسلام تلاش می‌کند.

حق نشر عکس FB
Image caption جمعیت برای مبارزه با افراطگرایی مذهبی عمدتاً با انتشار کتاب، مقاله و فعالیت‌های رسانه‌ای مبارزه می‌کند

پس از آن که آقای منصور در یک سخنرانی پارلمانی از تدریس فرهنگ اسلامی براساس خوانش تندروانه در دانشگاه‌ها انتقاد کرد، واکنش‌های زیادی به مخالفت و حمایت از او ابراز شد.

آقای منصور به بی‌بی‌سی گفت: "از نظر امنیتی دچار مشکل نیستیم. برای این که مبارزه خود را فراگیر بسازیم، این قضیه به شورای ملی رفت و در حضور مقام‌ها و مسئولان وزارتخانه‌های مربوط فیصله یافت. ثقافت اسلامی بازنگری، تجدید نظر و اصلاح می‌شود. امور منابر (مساجد) هم تنظیم می‌شود. از منبرها بر ضد مردم، امنیت و ثبات باید استفاده نشود."

او افزود: "ما از رئیس جمهوری خواستیم که در این مورد به عنوان مسئول کشور در مورد اجرایی شدن این موضوعات دست به کار شود."

آقای منصور اگرچه توضیح نداد که رئیس جمهوری چه قول‌های مشخصی در این مورد داد، ولی گفت که او قول داد که خواست‌های اعضای جمعیت فکر را به صورت "صد در صدی" اجرا می‌کند.

در اطلاعیه ریاست جمهوری آمده که آقای غنی گفته که حکومت از برنامه‌ها و اهداف نهادها در چارچوب قانون حمایت می‌کند و از جمعیت فکر خواسته که طرحی را در مورد کارهای فرهنگی و انتشاراتی تهیه کند تا زمینه همکاری جستجو شود.

حق نشر عکس FB
Image caption اظهارات آقای منصور در انتقاد از گسترش افراطگرایی در کشور بحث‌های زیادی را برانگیخته است

بیشتر بخوانید:

تحلیل

افراط‌‌گرایی و بازی قدرت در افغانستان

ائتلاف ذهنیت قبیله‌ای و افراط‌گرایی دینی در افغانستان

خبر

مجلس افغانستان از ۴ وزارتخانه به دلیل 'نگرانی از افزایش افراط‌‌‌گرایی' توضیح خواست

واکنش روزنامه‌نگاران و کاربران اینترنتی به سخنان نماینده مجلس افغانستان درباره افراطگرایی و نقش نهادهای آموزشی

نگرانی از 'نفوذ افراط‌گرایی' در مدارس دینی غیررسمی افغانستان